همه چیز درباره ایالات متحده آمریکا tag:http://americandream.mihanblog.com 2020-05-25T18:13:35+01:00 mihanblog.com اعطای اقامت دائم آمریکا برای فارغ التحصیلان دانشگاههای آمریکا 2013-01-06T19:08:28+01:00 2013-01-06T19:08:28+01:00 tag:http://americandream.mihanblog.com/post/51 بهنام طرح دادن اقامت دائم به دانشجویان خارجی که تحصیلات عالی خود در رشته های علمی و مهندسی  را در دانشگاههای آمریکا به پایان می رسانند در مجلس نمایندگان به رای گذاشته می شود.  نمایندگان جمهوریخواه و تعدادی از نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان موافق تصویب این طرح هستند. بر پایه این طرح به دانشجویان خارجی که مدرک فوق لیسانس و یا دکترای خود را در رشته های علمی ، مهندسی ، ‌ریاضیات و فن آوری  دریافت کنند، سالانه حدود ۵۵ هزار کارت سبز یا اقامت دائم داده خواهد شد. دموکراتهای طرح دادن اقامت دائم به دانشجویان خارجی که تحصیلات عالی خود در رشته های علمی و مهندسی  را در دانشگاههای آمریکا به پایان می رسانند در مجلس نمایندگان به رای گذاشته می شود. 

نمایندگان جمهوریخواه و تعدادی از نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان موافق تصویب این طرح هستند.

بر پایه این طرح به دانشجویان خارجی که مدرک فوق لیسانس و یا دکترای خود را در رشته های علمی ، مهندسی ، ‌ریاضیات و فن آوری  دریافت کنند، سالانه حدود ۵۵ هزار کارت سبز یا اقامت دائم داده خواهد شد.

دموکراتهای مجلس سنا و کاخ سفید واشنگتن مخالف این طرح هستند و می گویند پیشنهادهای مطرح شده  به اجرای اهداف بلند مدت باراک اوباما برای اصلاح بنیادین قوانین مهاجرت آمریکا کمک نمی کند.  

یکی از انتقادی های مطرح شده به این طرح، کاهش تعداد ویزاهای مهاجرتی به منظور دادن اقامت دائم به فارغ التحصیلان خارجی ذکر شده است.

این طرح برای تصویب یا رد نهایی به رای گذاشته خواهد شد.
]]>
اعلام نتایج لاتاری گرین کارت آمریکا - مرحله دوم 2012-09-18T12:53:40+01:00 2012-09-18T12:53:40+01:00 tag:http://americandream.mihanblog.com/post/50 بهنام در اول اکتبر 2012 ساعت 20 به وقت ایران، نتایج مرحله دوم قرعه کشی گرین کارت آمریکا اعلام خواهد شد.امسال برای اولین بار نتایج دو مرحله شد. امسال برای اولین بار نتایج دو مرحله شد.
]]>
ارسال مدارک 2012-07-19T20:53:45+01:00 2012-07-19T20:53:45+01:00 tag:http://americandream.mihanblog.com/post/49 بهنام پست های بین المللی از آنجاییکه معمولا دوستان زمان کافی برای این کار ندارند مجبور هستند که از پست های بین المللی، مانند DHL و TNT و Aramex استفاده نمایند. اطلاعات این پست ها در جدول زیر آمده اند. انواع پست بین المللی مشخصات شرکت اروپا آمریکای شمالی اسم و لوگوی شرکت اصالت وبسایت تلفن تهران هزینه ارسال (تومان) زمان رسیدن (روز) هزینه ارسال (تومان) زمان رسیدن (روز) ِDHL   آلمانی پست های بین المللی

از آنجاییکه معمولا دوستان زمان کافی برای این کار ندارند مجبور هستند که از پست های بین المللی، مانند DHL و TNT و Aramex استفاده نمایند. اطلاعات این پست ها در جدول زیر آمده اند.

انواع پست بین المللی
مشخصات شرکت اروپا آمریکای شمالی
اسم و لوگوی شرکت اصالت وبسایت تلفن تهران هزینه ارسال (تومان) زمان رسیدن (روز)

هزینه ارسال (تومان)

زمان رسیدن (روز)

ِDHL

 

آلمانی صفحه ارتباط با ایران [۱] 021 84089 57,000 3-4 74,000 3-5
TNT هلندی صفحه ارتباط با ایران [۲] 021 82444 52,000 3-4 57,000 3-5
Aramex اماراتی صفحه ارتباط با ایران [۳] 021 89720 29,500 3-5 41,000 3-5
Karapost ایرانی صفحه ارتباط با ایران [۴] 021 89322 32,000 3-4 38,000 3-4

توجه: قیمت ها در جدول فوق برای مدارک کاغذی زیر نیم کیلوگرم می باشند. تاریخ قیمت ها دی ماه 1390 می باشد.


در مورد پست های بین المللی باید به نکات زیر توجه کرد:

 • شرکت ها انواع مختلف ارسال مرسوله دارند که با تماس با آنها می توانید از آنها مطلع شوید.


 • زمان های رسیدن همه بطور تقریبی است. امکان دارد بنا به دلایل مختلف زمان رسیدن بسته شما حتی به 10 روز هم برسد (5% مواقع). بخاطر همین شدیدا توصیه می شود زمان ارسال مدارک را برای آخرین لحظه ها نگذارید.
  • در اکثر موارد رسیدن بسته به آمریکا به دلیل معطل شدن بسته در مرحله clearance بیشتر طول میکشد. گاهی بسته ها کشور کنادا از مسیر آمریکا می رود. که در این صورت حداکثر ظرف 30 روز می رسند. (5% مواقع).


 • آدرس ها به دو دسته تقسیم می شوند:
  1. courier: با این آدرس بسته نهایتا به یک شخص داده می شود و امضای او به عنوان تحویل گیرنده توسط پست گرفته می شود که معمولا در ساعت های اداری باید مرسوله تحویل داده شود. برای شرکت های پست بین المللی سعی کنید از این آدرس استفاده کنید.
  2. P.O.BOX: که صندوق پستی آن اداره (یا دفتر) می باشد که در هر ساعتی از شبانه روز می توان مرسوله را در آن انداخت. پست های بین المللی گاهی چنین آدرس هایی را قبول نمی کنند.
  • در مواردی مثل سوئد به خود دانشگاه DHL ندارد و در آنجا تحویل نزدکترین مرکز DHL به دانشگاه می شود و از آنجا با یک پست معمولی می رسد.


 • سعی کنید تمام موارد پستی را داخل یک پاکت بگذارید. حتی مدارکی را که آپلود کردید را در پاکت برای محض اطمینان بگذارید. اگر شما قرار است ریزنمرات رسمی را از طریق دانشگاه بفرستید می توانید مدارک دیگر (توصیه نامه، رزومه و...) را به مسئول دفتر بدهید تا با ریزنمره اصلیتان پست کند. در ادامه به مدارکی که باید ارسال شود پرداخته می شود.
  • بعضی از دانشگاه ها از داوطلبین می خواهند که توصیه نامه ها توسط اساتید بصورت مستقیم ارسال شود تا مطمئن باشند که دانشجو از محتوای اوراق اطلاعی ندارد. این کار شامل هزینه بسیار زیادی می شود. راه حل آن این است که شما توصیه نامه ها را بصورت Sealed شده بفرستید. یعنی توصیه نامه استاد (که بر سربرگ انگلیسی دانشگاه پرینت و امضا شده است) یا فرم مخصوص دانشگاه مقصد که توسط استاد تکمیل و امضا شده (و یا هر دو) را داخل پاکت دانشگاه گذاشته، درب پاکت را با چسب نواری بچسبانید و در نهایت استاد روی چسب و پاکت را با ماژیک CD امضا کند. به این نحو اگر پاکتی باز شود مشخض خواهد شد. شما می توانید تمام توصیه نامه ها را به همراه بقیه مدارک در یک پاکت به دانشگاه مقصد پست کنید.


 • دوستان عزیزی که در شهرستان هستند می توانند برای مطلع شدن راه های ارسال با شماره های شرکت ها که در جدول آمده تماس بگیرند.

پست ایران

در صورتی که هزینه ارسال مدارک برای شما زیاد است، می‌توانید مدارک خود را با پست اکسپرس دوطرفه ایران ارسال کنید. شما با حدود کمتر از 10000 تومان می‌توانید مدارک خود را به هر کشوری که می خواهید بفرستید و تا کمتر از ۱۲ روز نیز مدارک در اختیار آنها می‌باشد. البته اطمینان این پست با پست‌های بین المللی که شما می‌توانید هر لحظه مکان مرسوله خود را در اینترنت چک کنید و باید حدود سی‌هزار تومان نیز بپردازید فرق می کند، اما بسیاری از دوستان مدارک خود را با این پست بدون مشکل ارسال کرده‌اند. مشکل ایران و آمریکا تاثیر زیادی در پست ندارد و اگر بسته شما سالم از ایران خارج شود مطمئن باشید که بعد از آن به سلامت به آمریکا یا هر کشور دیگری می رسد. البته بعضا دیده می‌شود که خود ماموران پست ایران نیز شما را به پست کردن با پست‌های بین المللی تشویق می‌کنند و شما را می ترساند که ممکن است بسته شما با پست‌های داخلی نرسد که این نیز در نوع خود جالب است. ناگفته نماند که خیلی از دوستان اصلا پست ایران را توصیه نمی نمایند.خیلی از دوستان هم ترجیح میدهند به صورت شریکی بسته هایشان را با هم، و از طریق پستهای بین المللی ارسال کنند تا هم سریعتر به مقصد برسد و هم هزینه ارسال بین آنها تقسیم شود.

 • برای مطلع شدن از قیمت پست بین المللی هوایی جمهوری اسلامی به سایت [۵] آن مراجعه کنید.


]]>
انواع کمک مالی یا بورس تحصیلی در دانشگاه های آمریکا- Fund 2012-07-19T20:44:35+01:00 2012-07-19T20:44:35+01:00 tag:http://americandream.mihanblog.com/post/48 بهنام هزینه هایی که شما باید در حین تحصیل در دانشگاه پرداخت کنید شامل هزینه خود دانشگاه یعنی واحدهایی که میگذرانید، کتاب و نرم افزار و ابزار درسی ، خوابگاه یا مسکن، خورد و خوراک ،بیمه، سفر و .... هست. منابع مالی که برای پرداخت همه این هرینه ها وجود دارد وجود دارد به طور کلی 2 مدل هستند: 1 - در سری اول،به شما کمک مالی میشود و شما در قبال این مبلغ، کار خاصی نباید انجام دهید و فقط درس خود را میخوانید. LOAN یا "وام" از بانک یا یک مرکز خصوصی، وامی دریافت میکنید.این وام مستقیما به حساب دانشگاه هزینه هایی که شما باید در حین تحصیل در دانشگاه پرداخت کنید شامل هزینه خود دانشگاه یعنی واحدهایی که میگذرانید، کتاب و نرم افزار و ابزار درسی ، خوابگاه یا مسکن، خورد و خوراک ،بیمه، سفر و .... هست. منابع مالی که برای پرداخت همه این هرینه ها وجود دارد وجود دارد به طور کلی 2 مدل هستند:

1 - در سری اول،به شما کمک مالی میشود و شما در قبال این مبلغ، کار خاصی نباید انجام دهید و فقط درس خود را میخوانید.

LOAN یا "وام" از بانک یا یک مرکز خصوصی، وامی دریافت میکنید.این وام مستقیما به حساب دانشگاه پرداخت میشود و فقط برای پرداخت شهریه و هزینه های دانشگاه است. معمولا دانشجویان خارجی برای دریافت وام باید یک cosigner داشته باشند یعنی کسی که ساکن آن کشور است باید همراه آنها تعهدنامه را امضا کند.

GRANT که کمک بلاعوض هست یا همان چیزی که به عنوان "بورس" عرف شده است.تقریبا همه چیز را شامل میشود و به معنی" اجازه دریافت کمک هرینه مالی برای تحصیل" است.

Scholarship که آن را معمولا "بورس" ترجمه میکنند، برای این است که شخص از تظر تحصیلی رشد کند و درس بخواند. معمولا برای گرفتن این بورس باید شرایط تحصیلی خوبی داشته باشید. برای تمدید این نوع کمک مالی، معمولا دانشگاهها شرایز خاصی را مطرح میکنند مثلا اینکه معدل هر ترم شما باید بالاتر ا 3(از 4 نمره) باشد. این کمک مالی به همه رده های دانشگاهی و همه رشته های درسی داده میشود. معمولا میزان/تعداد انها در مقطع کارشناسی کم، ارشد زیاد ولی گاها ناقص، در دکترا تعداد متوسط ولی کامل است.

Fellowship این و Scholarship رو اغلب وقتها به جای هم به کار میبرند و تفاوتی بین آنها نمیگذارند.ولی بعضی جاها این نوع کمک مالی را به کسانی میدهند که روی موضوع یا رشته خاصی تمرکز کرده اند.این قضیه تمرکز کردن هم معمولا در مقاطع دکترا و ارشد اتفاق میافتد و شما در این دوره ها هست که در مورد یه گرایش خاص درس میخوانید یا تحقیق میکنید. در لیسانس دروس همه ورودیهای یک رشته یکیست برای همین به انها داده نمیشود. ولی اگر یک دانشجوی لیسانس بخواهد یه کار خاص بکند یا واحدهای اختیاریش رو در یک گرایش مشخص بخواند،به آنها هم تعلق میگیرد

Scholarship , Fellowship اگر به طور کامل داده شوند، معمولا همه هزینه های خیت تحصیل شما را پوشش میدهند.حتی مبلفی به حساب شما واریز میشود برای خرجهای روزانه

Award به معنی جایزه یا پاداش است. این دسته همه نوع جایزه را شامل میشود و هیچ حد و محدوده ای ندارد ولی معمولا مبالغ ابن جایزه ها زیاد نیست و نمیتواند هزینه دانشگاه را تامین کند. اصولا این جایزه ها را به صورت مبلغ نقدی پرداخت میکنند و به حساب خود شما واریز میکنند(برعکس وام و بورس .. که یه حساب دانشگاه ریخته میشود) . مثلا یه مسابقه عکاسی برگزار میشود و هرکسی عکسش بهتر بود 1000% جایزه میگیرد. یا مسابقع انشا نویسی در مورد مشکلات محیط زیست. یا جایزه 1500$ برای هزینه سفر بین ترم و ....

- بعضی وقتها هم این جوایز به صورت نقدی نیست.مثلا کوپن خرید کتاب،بلیط سفر،کوپن برای شرکت در یک دوره تخصصی، هزینه سفرو ورودی برای ارائه مقاله در یک کنفرانس و .... - معمولا این جوایز را تنها 1 بار به هر کس میدهند و قابل تمدید نیستند.

:Tuition تنها شهریه دانشگاه (هزینه واحدهای درسی) را شامل میشود. ممکن است به طور کامل از پرداخت شهریه معاف شوید یا به صورت 25% یا 50% یا .... معمولا این نوع کمک مالی را به صورت Tuition Waiver بیان میکنند و به اسم "تخفیف شهریه" در فارسی ترجمه میکنند

Waiver اینگونه کمکهای مالی شما را از پرداخت چیز مشخصی معاف میکنند. حال میتواند هزینه خوابگاه باشد یا هزینه فقط 1 واحد درسی یا هزینه یک بازدید علمی. حتما در ایمیل یا برگه ای که در دانشگاه دریافت میکنید میزان این waiver را مشخص میکنند


2 - سری دوم،به شما پول برای هزینه تحصیلتان پرداخت میشود ولی شما در عوض آن باید کار کنید

TA یا Teaching Assistant شبیه "استاد حل تمرین" در ایران است.این نوعی بورس نیست و در واقع کار دانشجویی هست که از طریق استاد به شما داده میشود و حقوق یا دستمزدتان را از استاد یا دانشگاه دریافت میکنید.کار یا وظایف این افراد شرح مشخصی ندارد و بسته به درخواست استاد است.میتواند از تصحیح برگه ها، برگزاری امتحان، جلسه رفع اشکال یا ... باشد. این گونه پست یا کار را به دانشجویان دکترا و ارشد میدهند.

این که TA به چه کسانی داده میشود،قانون خاصی ندارد. معمولا دانشجویانی که سطح علمی بالایی دارند در این پست قرار میگیرند.برای گرفتن این پست یا شعل باید مهارت speaking شما بسیار خوب باشد از همین جهت موقع ارائه نمره زبان ،در صورتی که برای این پست درخواست بدهید به نمره بخش speaking شما توجه خاصی میکنند.

معمولا کسانی که TA یا RA میشوند از پرداخت یک سری هزینه ها معاف میشوند مثلا شهریه دانشگاه یا خوابگاه یا بیمه ... که تمامی اینها بستگی به دانشگاه دارد


RA یا Research Assistant به عنوان دستیار آزمایشگاه بین دانشجویان معروف شده است .ولی در حقیقت این افراد واقعا در آزمایشگاه کار نمیکنند. بیشتر مواقع در نوشتن مقاله یا کتاب به استاد کمک میکنند یا اگر باید نظر سنجیی انجام شود،تحقیقات بازار صورت گیرد و .... این افراد مسئولیت اینجام آنرا به عهده دارند.

شرایط آنها هم مثل TA است فقط ممکن است "اولویت دانشجویان دکترا و بعد دانشجویان ارشد" را که در مورد TA وجود دارد، را نداشته باشند و بیشتر براساس این انتخاب شوند که دانشجو چقدر به ان موضوع علاقه دارد و استاد چقدر از ان دانشجو شناخت دارد

Internship این شعل اصولا به دانشگاه ربطی ندارد.شما برای یک شرکت کار میکنید.لیکن چون همزمان دانشجو هستید این کارکردن به صورت پاره وقت است.در ضمن چون هنوز مدرک نگرفتید شما را به عنوان متخصص نمیشناسند، به همین دلیل به این دوره به طور عامیانه "کارآموزی" میگویند. دراین حالت عملی کار میکنید و مهارت و تجربه پیدا میکنید و در عوض به شما حقوق میدهند که میزانش از حقوق یک فارغ التحصیل هم رشته شما کمتر است ولی میتواند هزینه های تحصیلی شما را تا جد زیادی پوشش دهد.

بعضی از شرکتها وقتی کارآموز نیاز دارند (کاراموز برای شرکتها مثل نیروی انسانی مجانیست.) به سراغ دانشگاه می آیند و نیزوی کار خود را از طریق کراکز کاری دانشگاه تهیه میکنند.


کمکهای مالی که در بالا مطرح شد:
برای سری اول که در قبال آنها تعهد کار ندارید، حالتهای زیادی دارند

- میتوانند به صورت 100% باشند که به آن اصطلاحا Full Fund یا Full Ride میگویند. در این حالت همه هزینه های خوراک و خوابگاه و کتاب و دانشگاه و غیره را دانشگاه پرداخت میکنند و برای کل مدت تحصیل (یا زمان مشخصی مثل 1 سال) هم پرداخت میشود. مبلغ کمی هم اضافه بر آن هزینه ها به شما پرداخت میشود که بتوانید یکه سفر (سفر دانشجویی و نه درجه 1 ) بروید یا کمی تفریح کنید.(درواقع پول توی جیبی له شما میدهند)

- میتواند به صورت 50% یا .... باشد. بعضی ها به صورت % بورس میدهند و بعضیها به صورت مبلغی مثلا 20000$

- بورسها یا جایزه ها میتوانند 1 یا 2 یا n... ساله باشن (خیلی بورسها به این شکل هستند) یعنی شما برای n سال هزینه هایتان پرداخت میشود و برای سالهای بعد از آن دوباره باید فکر کنید یا درخواست دهید. بقضی از اینها ممکن است "قابل تکرار" باشند یعنی بتوانید دوباره برای همین نوع بورس درخواست بدهید یا اینکه "1باره" باشند(مثل اغلب جایزه ها)،یعنی به هر نفر فقط 1 بار این کمک مالی را میدهند و نمیتوانبد دوباره درخواست بدهبد


شما میتوانید هزینه خود را از چندین منبع مالی به طور همزمان تامین کنید.
یعنی همزمان چند بورس از چندجای مختلف بگیرید.بعضی موسسه ها اگر بدانند شما کمک مالی دارید دیگر به شما کمک نمیکنند. به عنوان مثال یک بورس یا تخفیف شهریه 50% از دانشگاه بگیرید و بقیه را از موسسات خصوصی یا کار کردن و .... تهیه کنید

]]>
اعلام نتایج لاتاری گرین کارت 2013 2012-05-05T07:15:58+01:00 2012-05-05T07:15:58+01:00 tag:http://americandream.mihanblog.com/post/46 بهنام نتایج اولیه لاتاری گرین کارت 2013 اعلام شده است.بنا بر اعلام سایت وزارت امور خارجه آمریکا امسال نتایج در 2 مرحله اعلام خواهد شد و مرحله دوم در اکتبر 2012 خواهد بود.بنابراین اگر در مرحله اول برنده نشدید ناامید نشوید و کانفرمیشن نامبر خود را تا اکتبر 2012 نگه دارید.به امید برنده شدن همه دوستان نتایج اولیه لاتاری گرین کارت 2013 اعلام شده است.بنا بر اعلام سایت وزارت امور خارجه آمریکا امسال نتایج در 2 مرحله اعلام خواهد شد و مرحله دوم در اکتبر 2012 خواهد بود.بنابراین اگر در مرحله اول برنده نشدید ناامید نشوید و کانفرمیشن نامبر خود را تا اکتبر 2012 نگه دارید.

به امید برنده شدن همه دوستان


]]>
رنکینگ جهانی دانشگاههای ایران 2011-12-28T12:13:47+01:00 2011-12-28T12:13:47+01:00 tag:http://americandream.mihanblog.com/post/45 بهنام SCIMAGO institutions Rankings 2011     ردیف دانشگاه جهانی خاورمیانه کشوری مقالات 5 سال 1 دانشگاه تهران 351 5 1 8994 2 دانشگاه علوم پزشکی تهران 464 7 2 6330 3 دانشگاه صنعتی شریف 503 8 3 5950 SCIMAGO institutions Rankings 2011

 

 

ردیف

دانشگاه

جهانی

خاورمیانه

کشوری

مقالات 5 سال

1

دانشگاه تهران

351

5

1

8994

2

دانشگاه علوم پزشکی تهران

464

7

2

6330

3

دانشگاه صنعتی شریف

503

8

3

5950

4

دانشگاه تربیت مدرس

658

11

4

4512

5

دانشگاه امیرکبیر

670

12

5

4425

6

دانشگاه علم و صنعت

774

14

6

3757

7

دانشگاه شیراز

980

21

7

2842

8

دانشگاه صنعتی اصفهان

1141

27

8

2222

9

دانشگاه فردوسی مشهد

1261

28

9

1922

10

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

1289

29

10

1853

11

دانشگاه علوم پزشکی شیراز

1351

32

11

1745

12

دانشگاه تبریز

1409

34

12

1626

13

دانشگاه شهیدبهشتی

1414

35

13

1622

14

انستیتو تحقیقات در علوم بنیادی

1686

40

14

1268

15

دانشگاه اصفهان

1756

45

15

1195

16

دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران

1757

46

16

1194

17

دانشگاه مازندران

1825

48

17

1128

18

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

1905

51

18

1064

19

دانشگاه علوم پزشکی تبریز

1964

52

19

1018

20

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

2024

54

20

968

21

دانشگاه پیام نور

2056

55

21

967

22

دانشگاه گیلان

2152

57

22

895

23

دانشگاه رازی

2191

58

23

868

24

دانشگاه کرمان

2234

59

24

839

25

دانشگاه بوعلی سینا

2245

60

25

833

26

دانشگاه ارومیه

2306

64

26

799


 

 

]]>
پذیرش تحصیلی در حین خدمت 2011-12-15T08:24:47+01:00 2011-12-15T08:24:47+01:00 tag:http://americandream.mihanblog.com/post/44 بهنام با سلامدر این پست فقط می خوام جواب یک سوال بدم:اگر فردی در حین خدمت سربازی نتیجه پذیرش از خارج کشورش مشخص شود می تواند از معافیت تحصیلی برخوردار شده و از کشور خارج شود؟بله،به شرط آنکه یک سال از فارالتحصیلی وی نگذشته باشد.
در این پست فقط می خوام جواب یک سوال بدم:

اگر فردی در حین خدمت سربازی نتیجه پذیرش از خارج کشورش مشخص شود می تواند از معافیت تحصیلی برخوردار شده و از کشور خارج شود؟

بله،به شرط آنکه یک سال از فارالتحصیلی وی نگذشته باشد.
]]>
سوالات متفرقه –تحصیل در آمریکا 2010-05-27T09:21:00+01:00 2010-05-27T09:21:00+01:00 tag:http://americandream.mihanblog.com/post/43 بهنام دانشجویان خارجی و همراه آنها از چه نوع ویزایی در آمریکا استفاده می کنند؟ ویزای F-1 مخصوص دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل و ویزای F-2 مخصوص همسر فرد دانشجو که وی را به آمریکا همراهی میکند. کسانی که ویزای دانشجویی F-1 میگیرند تنها حق کار کردن داخل دانشگاه آن هم تا سقف بیست ساعت در هفته را دارند. دارندگان ویزای F-2 به هیچ عنوان حق کار کردن ندارند. اجازه کار کردن دانشجویان خارجی با ویزای F-1 به چه صورت است؟ کسی که ویزای F-1 دارد تنها مجاز به کار کردن در داخل دانشگاه، آن هم ت

دانشجویان خارجی و همراه آنها از چه نوع ویزایی در آمریکا استفاده می کنند؟

ویزای F-1 مخصوص دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل و ویزای F-2 مخصوص همسر فرد دانشجو که وی را به آمریکا همراهی میکند. کسانی که ویزای دانشجویی F-1 میگیرند تنها حق کار کردن داخل دانشگاه آن هم تا سقف بیست ساعت در هفته را دارند. دارندگان ویزای F-2 به هیچ عنوان حق کار کردن ندارند.

اجازه کار کردن دانشجویان خارجی با ویزای F-1 به چه صورت است؟

کسی که ویزای F-1 دارد تنها مجاز به کار کردن در داخل دانشگاه، آن هم تا سقف بیست ساعت در هفته است. نوع دیگر کار از طریق اخذ دوره «کار آموزی» در حین تحصیل (CPT) - مخفف Curricular Practical Training - با داشتن شرایط میسر است.

 

آیا دوره های کارآموزی در حین تحصیل در آمریکا وجود دارد؟

اگر فرد به مدت یک سال در آمریکا تحصیل کند، اجازه خواهد یافت که با گرفتن واحد کارآموزی، داخل و یا خارج از دانشگاه به شکل پاره وقت و یا تمام وقت تحت عنوان کارآموزی در زمینه رشته تحصیلی خود با کسب اجازه از اداره مهاجرت آمریکا (که از طریق دانشگاه صورت می پذیرد) برای یک کارفرمای خاص کار کند. دوره کارآموزی در حین تحصیل را CPT - مخفف Curricular Practical Training - می نامند. نکته مهم آن که برای CPT، کار فرد حتما باید در زمینه رشته تحصیلیش باشد. مثلا کسی که در رشته مهندسی برق تحصیل میکند نمی تواند برای بازاریابی در یک شرکت تبلیغاتی اجازه کارآموزی CPT بگیرد. همچنین قبل از صدور اجازه کار فرد باید از سوی یک کارفرما دعوت به کار شده باشد چرا که اجازه کار برای آن کارفرمای خاص صادر میشود و فرد متقاضی باید نامه دعوت به کار از کارفرما را به همراه مدارک دیگر برای کسب اجازه کار به دانشگاه تحویل دهد. اگر ساعات کاری فرد زیر بیست ساعت در هفته باشد پاره وقت و خود بیست ساعت و بالاتر، تمام وقت محسوب میشود. بسیاری از دانشجویان خارجی با تعطیلی دانشگاه در فصل تابستان در این مدت به شکل تمام وقت خارج از دانشگاه کارآموزی (CPT) و درآمد کسب میکنند. هر چند که اخذ کارآموزی (CPT)در ترمهای پاییز و بهار هم ممکن است. به طور کلی هر دانشجو می تواند در حین تحصیل حداکثر سه ترم به شکل تمام وقت به دوره کارآموزی (CPT) برود. (CPT بیشتر از یک سال از میزان زمان OPT فرد میکاهد.) برای کارآموزی به شکل پاره وقت محدودیت زمانی وجود ندارد و فرد میتواند تا زمانی که به تحصیل اشتغال دارد به شکل پاره وقت کارآموزی هم داشته باشد.

پس از اتمام تحصیل در آمریکا با ویزای دانشجویی F-1 تا چه مدت میتوان در آمریکا ماند؟

کسی که با ویزای دانشجویی F-1 تحصیلش را در آمریکا تمام کند مجاز است که با همان ویزای دانشجویی خود به مدت یک سال بعد از اتمام تحصیل در آمریکا بماند و با کسب اجازه از اداره مهاجرت آمریکا، کار عملی در زمینه رشته تحصیلی خود کند که به آن(OPT) - مخفف Optional Practical Training - اطلاق میشود. نکته مهم آن که اگر فرد در حین تحصیل بیشتر از یک سال کارآموزی CPT کرده باشد به همان نسبت از زمان OPT مجازش کاسته میشود. بسیاری از دانشجویان خارجی از این فرصت برای جذب در بازار کار و نهایتا مجاب کردن کارفرما به تغییر نوع ویزای آنها به ویزای کار پس از اتمام دوره OPT استفاده می کنند.

تحولات جدید

از تاریخ 8 اپریل 2008 قوانین جدیدی برای برخی رشته‌های تحصیلی به مجموعه قوانین مربوط به این بخش اضافه شد. با توجه به جدید بودن قوانین هنوز برخی ابهامات در مورد چگونگی آن وجود دارد. مهمترین تحول اضافه شدن یک تمدید 17 ماهه به یکسال اصلی اقامت پس از اتمام تحصیل است. در عوض، یک مهلت معین برای مدتی که فرد مجموعا می‌تواند پس از اتمام تحصیل بیکار باشد و از OPT استفاده کند اضافه شده است. همچنین تغییر شغل میسر است و مدت معینی بین دو شغل از "سنوات" بیکاری مجاز فرد کاهش نمی‌یابد. اکیدا توصیه می شود قبل از هرگونه تصمیم‌گیری در این رابطه با دانشگاه محل تحصیل و سایر منابع هماهنگی لازم را به عمل آورید.

 

آیا دانشجویان در آمریکا ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند؟

همه‌ی دانشجویان در طی تحصیل خود ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند. هزینه‌های پزشکی در آمریکا بسیار بالاست، به همین دلیل بیمه درمانی شدیداً توصیه می‌شود. ارزان‌‌ترین نوع بیمه تقریباً سالی ۴۵۰ دلار است. برخی کمک هزینه‌های تحصیلی بیمه‌ درمانی را هم پوشش میدهد.

آیا دانشگاه‌های آمریکا امکانات خوابگاهی (Dorm) در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهند؟

بله، اما برخلاف ایران این امکانات مجانی (و یا حتی ارزان) نیست. دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها در ایالات متحده موسسات تجاری‌ای هستند که برای ادامه حیات خود باید درآمد داشته باشند. این موسسات دارای خوابگاه (Dorm) و یا آپارتمان/سوئیت در داخل محوطه دانشگاه (affiliated) جهت اجاره می باشند که در بیشتر مواقع هزینه آن ارزانتر از حالتی که شخص آپارتمانی را در نزدیکی آموزشگاه اجاره کند، نیست. برخی خوابگاه‌ها خدماتی شامل صبحانه و ناهار نیز ارائه می نمایند (البته نه مجانی! هزینه آن را از قبل خواهید پرداخت). امتیاز خوابگاه (Dorm) این است که در محوطه دانشگاه قرار دارد و شما را از پرداخت هزینه رفت و آمد روزانه معاف می سازد. در کل، معمولاً بهتر و مقرون به صرفه‌تر است که به جای استفاده از خوابگاه محل راحتی در نزدیکی آموزشگاه اجاره نموده و آنرا با یک هم اتاقی (Roommate) شریک شوید.

 

من شنیده‌ام که برخی دانشجویان در Studio زندگی می‌کنند. Studio چیست؟

 Studio یک آپارتمان تک اتاقه با حمام و آشپزخانه ای کوچک می‌باشد. این مکان‌ها کوچکترین و ارزانترین آپارتمان های ممکن در هر منطقه هستند. بخش اصلی این نوع آپارتمان معمولاً شامل یک اتاق بزرگ می‌باشد که همزمان نقش حال، پذیرایی و اتاق خواب را ایفا می‌کند. معمولاً امکانات آشپزخانه نیز به عنوان بخشی از اتاق می‌باشد.

نرخ معمول اجاره خانه در ایالات متحده آمریکا چه قدر است؟

نرخ اجاره و به طور کلی، هزینه زندگی، ایالت به ایالت بسیار متفاوت است. برخی ایالات مانند کالیفرنیا بسیار گران‌تر از سایر ایالات هستند. به علاوه، کلان شهرها، از جمله نیویورک، شیکاگو، بوستون، لس‌آنجلس و غیره از شهرهای کوچک‌تر یا نواحی روستایی گران‌تر هستند. متوسط نرخ اجاره آپارتمان‌های یک خوابه در شیکاگو ممکن است به 500 دلار برسد؛ اما در برکلی، در ایالت کالیفرنیا، تا مرز 900 دلار افزایش می یابد. برای کسب اطلاع بیشتر از نرخ اجاره در ایالات متحده می توانید به سایت www.rent.com یا www.apartments.com مراجعه کنید.

من متأهل هستم. امکانش هست همسرم را همراه خود بیاورم؟

در حرف(در ظاهر) ، بله! ویزای (روادید) شما از نوع F1 و ویزای همسرتان F2 خواهد بود؛ در عمل، اما احتمال آنکه هر دوی شما بتوانید ویزا (روادید) بگیرید، واقعاً پایین است؛ چرا که باید ثابت کنید بعد از اتمام تحصیلاتتان برخواهید گشت.که البته در صورت همراهی همسرتان، اثبات چنین ادعایی حتی دشوارتر می شود.

آیا همسرم می‌تواند در ایالات متحده به کار مشغول شود؟ یا تحصیلاتش را ادامه دهد؟

اگر شما ویزای (روادید) تحصیلی داشته باشید، همسرتان به هیچ عنوان حق کار کردن ندارد. او می تواند به کارهای داوطلبانه (بدون دریافت دستمزد) مشغول شود. پس از ورود به ایالات متحده، همسرتان ممکن است قادر باشد کاری دست و پا کند که با کمک آن ویزایش (روادیدش) را به ویزای (روادید) کار تغییر بدهد؛ اما روی آن حساب باز نکنید، چرا که این امر حتی برای دانشجویان هم سخت است. حضور شما در اینجا لزوماً به این معنا نیست که همسرتان شانس بیشتری برای اخذ پذیرش دارد؛ اما ممکن است مفید واقع شود. یک امکان برای همسرتان این است که چند واحد درسی در دانشکده بردارد، رشته اش را با موفقیت پشت سر بگذارد و بعد برای سال آینده تقاضای پذیرش کند. اگر پذیرفته شد، ویزایش (روادیدش) از F2 به F1 تغییر پیدا خواهد کرد.

]]>
زندگی در ایالات متحده آمریکا: حقوق، بهداشت و ایمنی شما 2010-05-26T19:09:51+01:00 2010-05-26T19:09:51+01:00 tag:http://americandream.mihanblog.com/post/42 بهنام حقوق قانونی من چه است، آیا در ایالات متحده آمریکا من با مشکلات حقوقی و یا ویزا مواجه خواهم شد؟ حقوق پایه ای شما شامل حق پاسخ ندادن به سوالاتی است که از طرف قانون و یا توسط مامور مهاجرت مطرح میشود، در صورتیکه مبادرت به اخذ چنین تصمیمی نمایید؛ حق تماس و مشاوره با وکیل؛ حق عدم پذیرش تفتیش خانه/ دارایی شما مگر اینکه به آن رضایت دهید و یا حکم دادگاهی به شما نشان داده شود که در آن جزییات پیشنهاد چنین تفتیشی درج شده باشد؛ حق دیدن چنین حکمی؛ در صورت دستگیری، درخواست اینکه اتهام وارده طی

حقوق قانونی من چه است، آیا در ایالات متحده آمریکا من با مشکلات حقوقی و یا ویزا مواجه خواهم شد؟

حقوق پایه ای شما شامل حق پاسخ ندادن به سوالاتی است که از طرف قانون و یا توسط مامور مهاجرت مطرح میشود، در صورتیکه مبادرت به اخذ چنین تصمیمی نمایید؛ حق تماس و مشاوره با وکیل؛ حق عدم پذیرش تفتیش خانه/ دارایی شما مگر اینکه به آن رضایت دهید و یا حکم دادگاهی به شما نشان داده شود که در آن جزییات پیشنهاد چنین تفتیشی درج شده باشد؛ حق دیدن چنین حکمی؛ در صورت دستگیری، درخواست اینکه اتهام وارده طی مدت زمان محدودی (معمولاً چهل و هشت ساعت) اعلام شود. اگر زندانی شده اید، حق داشتن جلسه دادرسی در مقابل قاضی مهاجرت در ارتباط با هر گونه درخواست اخراج از کشور. اتحادیه آزادیهای مدنی ایالات متحده آمریکا جزوه ای را در ارتباط با این مسئله با عنوان " از حقوق خود آگاه باشید" به چاپ رسانیده است. دفتر دانشجویان خارجی دانشگاه میتواند به سوالات شما در مورد حقوق تان پاسخ داده و اطلاعاتی در ارتباط  با وکلای محلی که در امورمربوط به مهاجرت تخصص دارند را به  شما ارائه نماید.

آیا این احتمال وجود دارد که به دلیل کشوری که تابعیت آنرا دارم و یا به علت مذهبم تحت تبعیض قرار بگیرم و یا اذیت شوم ؟ آگر چنین اتفاقی بیافتد چه باید کرد؟

خیر چنین رفتاری عادی نیست و در واقع بر مبنای قوانین ایالات متحده آمریکا قابل مجازات است. در صورتیکه با چنین رفتاری مواجه شدید، آنرا به مراجع مربوطه اطلاع دهید –صورت ارتکاب جرم به پلیس مراجعه نمایید، و اگر معتقدید که اعمال تبعیض آمیزی در دانشگاه رخ داده است به دفتر دانشجویان خارجی مراجعه کنید. تبعیض در ارتباط با مسکن را میتوان به وزارت مسکن و توسعه شهری ایالات متحده آمریکا گزارش کرد؛ تبعیض شغلی را میتوان به کمیسیون فرصتهای برابر شغلی گزارش نمود؛ و تبعیض تحصیلی را میتوان به وزارت آموزش و پرورش ایالات متحده آمریکا، دفتر حقوق مدنی گزارش کرد. سازمانهای مدافع حقوق مدنی مانند اتحادیه آزادیهای مدنی ایالات متحده آمریکا ( American Civil Liberties) http://www.aclu.org/ میتوانند حمایت و ارجاع ارائه دهند.

میزان جرم در ایالات متحده آمریکا چیست؟

آمار اخیر سازمان اف بی آی میزان جرم را در سال 2005 ، وقوع تقریباً 3899 جرم خشونت انگیز و در ارتباط با اموال را برای هر 100,000  نفر از جمعیت ایالات متحده آمریکا نشان میدهد . وقوع جرائم خشونت انگیز ( قتل و آدم کشی غیر مسامحه کارانه، تجاوز، حمله مشدد، سرقت) بالغ بر 469 جرم برای هر 100,000 نفر میباشد و مابقی جرائم برعلیه اموال ارتکاب شده اند (ورود به خانه ای جهت دزدی، سرقت، دزدی وسیله نقلیه، و ایجاد حریق عمدی).

در طی تحصیلاتم در ایالات متحده آمریکا چه کسی میتواند امنیت مرا تضمین نماید؟

هیچکس قادر به "تضمین" امنیت دیگری نیست، اما دانشگاه شما مسئولیت دارد که از ایمنی شما اطمینان کسب نماید. مشاور دانشجویان خارجی دانشگاه فردی است که مسئولیت خاصی برای حفظ رفاه و امنیت دانشجویان خارجی را به عهده دارد. دانشگاه ها همچنین دارای کارمندان امنیتی و پلیس مختص به خود هستند، و بی شک هر محلی در آمریکا دارای پلیس، اداره آتش نشانی، بیمارستان و سایر منابع اجتماعی است که میباید از امنیت هر شخصی که در آن جامعه زندگی می کند و یا مهمان آن است اطمینان کسب نماید.

گونه میتوانم در مورد امنیت دانشگاهی اطلاعات کسب کنم؟

زارشات مربوط به جرائم مرتکب شده در هر کالج و دانشگاه ایالات متحده آمریکا توسط سایت اینترنتی وزارت آموزش و پرورش آمریکا گردآوری میشود و بصورت آنلاین در اختیار شما قرار دارد.

اگر در ایالات متحده آمریکا یک رویداد تروریستی رخ دهد که برای ارتکاب آن افرادی که هم مذهب من هستند به عنوان مسئول شناخته شده باشند چه میشود؟

بر مبنای آمارانتظار میرود که بمجرد وقوع رویدادی،  خطر وقوع جرائم نژادی مبنی بر ملیت/مذهب، به صورت موقت رو به افزایش خواهند داشت، باوجود اینکه چنین جرائمی حتی بعد از رویداد 11 سپتامبر بصورت گسترده ای در ایالات متحده آمریکا بوقوع نپیوستند. اداره اف بی آی گزارش کرد که جرائم نژادی بر علیه اشخاص مسلمان (و یا اشخاصی که گمان میشد مسلمان باشند) از 28 جرم در سال 2000 به 481 جرم در سال 2001 رسید، از جمله 3 تا 7 قتل. بر مبنای ارزیابی کمیته عدم تبعیض اعراب آمریکایی ( (ADC که گزارشاتی را در ارتباط با رویدادهای جزیی که به اف بی آی گزارش نشده بودند، دریافت میکرد، در سال 2001  600 جرم نژادی بر علیه مسلمانان و اعراب بوقوع پیوسته است که اکثر آنان مربوط به فحاشی و یا ایجاد خسارت به اموال بوده است.
اکثر اینگونه جرائم بلافاصله در روزهای بعد از وقوع 11 سپتامبر رخ داده است،  و از آن به بعد میزان آن کاهش یافته شده است. (آف بی آی در سال 2005 ،که آخرین سال دسترسی به آمار است، 128 جرائم نژادی را بر علیه مسلمانان به ثبت رسانیده است).
ADC یک بیانیه مشورتی به نام " بیانه مشورتی برای جوامعی که در مخاطره هستند" به چاپ رسانده بود که در آن توصیه هایی مبنی بر اقدامات احتیاطی که افراد در طی 24 تا 48 ساعت بحرانی پس از وقوع چنین رویدادهایی برای حفاظت از خود میتوانند انجام دهند ارائه شده است.

سازمان دید بان حقوق بشر توصیه می کند  که از سازمانهایی که با اعمال خشونت آمیز با انگیزه تبعیض نژادی در محل تان مقابله می کنند مطلع باشید و در صورتیکه دستخوش چنین جرم نژادی شدید، نام شخصی  که بتوان با او تماس گرفت را به خاطر بسپارید. شما همچنین میتوانید جهت برقراری کانالهای ارتباطی مداوم و فعل و انفعالات با رهبران جامعه در ایالات متحده آمریکا  با سایرین نیز همکاری نمایید. به منظور تسهیل در فعل و انفعالات بین گروه و دولت محلی و سایر رهبران، . شاید لازم باشد که چنین گروه هایی مایل باشند که یک رابط اجتماعی و یا شورای مشورتی تشکیل دهند.

بیماری ایدز در ایالات متحده آمریکا تا چه میزانی رایج است؟

بیماری ایدز در ایالات متحده آمریکا همانند سایر کشورها مسئله آفرین است. طبق گزارشات مرکز کنترل بیماری ها در ایالات متحده آمریکا در سال 2005،  1 تا 2 میلیون نفر از 300 میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا دچار بیماری ایدز یا اچ آی وی هستند که اکثرشان از وضعیت مثبت بودن اچ  آی وی  خود آگاه نیستند. هر سال تقریباً 40,000 مورد جدید اچ آی وی در ایالات متحده آمریکا بروز می کند. دانشجویان دانشگاه جزء گروهی هستند که به دلیل اینکه باور ندارند که این عفونت ممکن است که برای آنها نیز اتفاق بیافتد و بسیاری از مواقع رابطه جنسی نا امن بر قرار می کنند،  در معرض خطر بالایی قرار دارند. کاندوم تنها نوع وسیله جلوگیری از باردای است که ثابت شده است میتواند مانع انتقال ایدز شود. اما کاندوم های جدید گاهی اوقات خراب هستند و تقریباً 2 درصد مواقع پاره میشوند.

 

]]>
پذیرش در دوره کارشناسی در ایالات متحده آمریکا 2010-05-26T19:00:47+01:00 2010-05-26T19:00:47+01:00 tag:http://americandream.mihanblog.com/post/41 بهنام موسسات تحصیلی دوره کارشناسی مختلف در ایالات متحده آمریکا دارای  شرایط  و خط مشی پذیرش متفاوتی هستند. در اینجا معنی برخی از عباراتی که به طرز خاصی گمراهی ایجاد می کند ارائه شده است. : Conditional Admission- دانشجو بطور کلی واجد شرایط است، اما قبل از اینکه مشمول پذیرش کامل باشد، میباید امری را برآورده نماید، همچون ارائه یک نمره مفقوده و یا مدرک پایانی دوره دبیرستانی، بهبود تسلط به زبان انگلیسی، و یا عملکرد خوب در ترم اول در موسسه تحصیلی مربوطه. Open Admission :برخی از

موسسات تحصیلی دوره کارشناسی مختلف در ایالات متحده آمریکا دارای  شرایط  و خط مشی پذیرش متفاوتی هستند. در اینجا معنی برخی از عباراتی که به طرز خاصی گمراهی ایجاد می کند ارائه شده است.

: Conditional Admission- دانشجو بطور کلی واجد شرایط است، اما قبل از اینکه مشمول پذیرش کامل باشد، میباید امری را برآورده نماید، همچون ارائه یک نمره مفقوده و یا مدرک پایانی دوره دبیرستانی، بهبود تسلط به زبان انگلیسی، و یا عملکرد خوب در ترم اول در موسسه تحصیلی مربوطه.

Open Admission :برخی از موسسات تحصیلی ایالات متحده آمریکا تمامی دانشجویانی که بتوانند چند شرط اساسی را برآورده نمایند، همچون تکمیل دوره دبیرستانی و تسلط به زبان انگلیسی ، را می پذیرند. پذیرش بر اساس الگوی غیر رقابتی است، اما برای ماندن در برنامه، دانشجویان میباید انتظارات تحصیلی را برآورده نمایند.

 :Rolling Admission- برخی از موسسات تحصیلی ایالات متحده آمریکا دارای مهلت معینی برای دریافت درخواستنامه نیستند، اما زمانی که تمامی مدارک لازم دریافت شده باشند، آنها را مورد پردازش قرار میدهند. ارسال به موقع درخواست نامه کماکان فکر خوبی است زیرا برنامه ها دارای تعداد محدودی جا و کمکهای مالی (اگرارائه میشود) هستند – متقاضیانی که زودتر اقدام می کنند ازاین امتیاز برخوردار خواهند شد.

Early Decision : در برخی از موسسات تحصیلی متقاضیان از پیش موافقت خود را برای حضوردر صورت پذیرش اعلام می کنند و درخواستنامه آنها زودتر پردازش میشود. برای تصمیم زود (Early Decision) دانشجویان میباید فقط برای یک موسسه اقدام نمایند و تنها زمانی که اطمینان دارند که در آن موسسه تحصیلی میخواهند حضور داشته باشند Early Decision مشمول تعهد برای حضور داشتن است.

 : Early Action در برخی از دانشگاهها درخواستنامه هایی که تا تاریخ معینی دریافت میشوند زودتر پردازش میشوند و به متقاضیان اطلاع داده میشود که آیا پذیرفته شده اند یا خیر. هیچ تعهدی برای حضور یافتن درآن دانشگاه وجود ندارد.

]]>
زندگی در ایالات متحده برای دانشجویان ایرانی 2010-05-23T19:46:42+01:00 2010-05-23T19:46:42+01:00 tag:http://americandream.mihanblog.com/post/40 بهنام چه تعداد دانشجوی خارجی در ایالات متحده هستند؟ چند نفر از آنها ایرانی هستند؟ Open Doors،یک نظرسنجی که هر ساله توسط یک مؤسسه غیر انتفاعی تحصیلات بین المللی منتشر می شود، گزارش داد که در سال تحصیلی 2007-2006 تقریباً 582984 دانشجوی خارجی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ایالات متحده ثبت نام کرده بودند، که از این تعداد 2420 نفر اهل ایران بودند. در دانشگاه چه خدمات پشتیبانی برای من موجود خواهد بود؟ مشاور دانشجویان خارجی دانشگاه شما، اولین ایستگاه برای پاسخگویی به بسیاری از سؤالات خواهد چه تعداد دانشجوی خارجی در ایالات متحده هستند؟ چند نفر از آنها ایرانی هستند؟

Open Doors،یک نظرسنجی که هر ساله توسط یک مؤسسه غیر انتفاعی تحصیلات بین المللی منتشر می شود، گزارش داد که در سال تحصیلی 2007-2006 تقریباً 582984 دانشجوی خارجی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ایالات متحده ثبت نام کرده بودند، که از این تعداد 2420 نفر اهل ایران بودند.

در دانشگاه چه خدمات پشتیبانی برای من موجود خواهد بود؟

مشاور دانشجویان خارجی دانشگاه شما، اولین ایستگاه برای پاسخگویی به بسیاری از سؤالات خواهد بود. بخشی از وظیفه مشاور این است که به عنوان رابط میان دانشجویان خارجی وسایر قسمت های دانشگاه و منابع اجتماعی عمل کند اگر مشاور نتواند خودش به سؤال خاصی پاسخ دهد، به احتمال قوی می تواند شما را به فردی که پاسخ شما را می داند ارجاع دهد.

در اغلب دانشگاه های آمریکایی، یک مشاور آموزشی برای شما تعیین خواهد شد. این فرد عموماً در رشته ای که شما در صدد ادامه تحصیل در آن هستید تخصص دارد و اطلاعات و رهنمودهای لازم در خصوص شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه مربوطه و نیز پاسخ به سایر سؤالات آموزشی شما را ارائه خواهد داد. چنانچه به هر دلیلی بخواهید مشاور آموزشی خود را تغییر دهید (شاید گفتگو با شخصی که به عنوان مشاور شما تعیین شده برای شما مشکل باشد و یا اینکه بخواهید تغییر رشته دهید)، که این موضوع بسیار معمول است معمولاً می توانید استادی را انتخاب و از او خواهش کنید که مشاور شما باشد.

بسیاری از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دارای مراکز مشاوره ای هستند که برای کمک به دانشجویانی که مشکلات شخصی ترمختلفی، از مشکلات خانوادگی گرفته تا ناتوانی های آموزشی، دارند طراحی شده است. برای مراجعه به این مراکز، حتماً نباید یک مشکل «خیلی حاد» داشته باشید اگر به عنوان مثال، به خاطر امتحانات دچار استرس شده باشید یا احساس غربت کنید، آنها این امکان را برای شما فراهم می کنند که از پشتیبانی و رهنمودهای حرفه ای محرمانه برخوردار شوید. مؤسسات آموزش عالی مختلف میزان پشتیبانی مختلفی را ارائه می دهند و آن را به گونه های متفاوتی سازماندهی می کننددر دوره های آشنا سازی و توجیه در این باره صحبت خواهد شد.

در خصوص مشکلات آموزشی، مراکز یا خدمات آموزشی موجود در دانشگاه می توانند به شما کمک کنند و با برگزاری کلاس ها یا کارگاه های آموزشی ویژه در خصوص مهارت های نوشتن یا تحقیق پشتیبانی لازم را ارائه دهند.

برخی دیگر از منابع متداول موجود در دانشگاه عبارتند از مراکز آموزش زبان انگلیسی، پشتیبانی مسکن، پشتیبانی از دانشجویان دچار معلولیت، گروه های دانشجویی از جمله گروه های دانشجویان خارجی؛ مراکز کاریابی که می توانند در نوشتن رزومه و یافتن دوره های انترنی یا سایر فرصت های شغلی حرفه ای به شما کمک کنند. در برنامه های آشناسازی و توجیهی دانشگاه شرکت و با مشاور دانشجویان خارجی مشورت کنید تا دقیقاً بدانید که دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی شما چه امکاناتی ارائه می دهد و چگونه می توانید از این امکانات استفاده کنید.

آیا می توانم در ایالات متحده غذاهای حلال مصرف کنم؟

بله، برخی از دانشگاه ها گزینه برنامه غذایی را برای دانشجویان با رژیم غذایی خاص از جمله رژیم غذای حلال ارائه می دهندباید از دانشگاه خود بپرسید و در خصوص گزینه های غیر دانشگاهی اطلاعات لازم را کسب کنید. یک وب سایت خوب برای کمک به شما در یافتن فروشگاه ها ورستوران هایی که غذای حلال می فروشند، Zabibhah.com است.

دانشجویان خارجی در چه نوع مسکنی زندگی می کنند؟

بستگی دارد. ممکن است دانشجویان در داخل یا خارج از دانشگاه زندگی کنند (بعضی از دانشگاه ها دانشجویان را ملزم می کنند که در دانشگاه زندگی کنند). نوع مسکن داخل دانشگاه هم بسیار متنوع است: ممکن است خوابگاه های ویژه ای برای دانشجویان خارجی و/یا افرادی که دارای علائق بین المللی هستند تخصیص داده شود؛ خوابگاه هایی که تک جنسیتی هستند یا محوطه های تک جنسیتی دارند؛ خوابگاه ویژه دانشجویان متأهل؛ گزینه های دیگر. اوایل که به ایالات متحده می آیید، ممکن است مایل باشید فرصتی برای «هوم استی» بیابید این یک مسکن دائمی نیست، بلکه فرصتی است که مدت کوتاهی نزد یک خانواده آمریکایی اقامت کنید، و می تواند فرصت بسیاری مناسبی برای آشنایی با فرهنگ آمریکا باشد.

رو شهای تدریس چگونه خواهد بود؟ اساتید از من چه انتظاراتی خواهند داشت؟

کلاس های مختلف در دانشگاه محل تحصیل شما ممکن است ساختارهای متفاوتی داشته باشند. برخی از کلاس ها، به ویژه کلاس های مربوط به دوره های آموزشی اولیه علوم، ممکن است بزرگ وعمدتاً مبتنی بر تدریس استاد باشد، حال آنکه سایر کلاس ها نوعی رویکرد «سمیناری» اتخاذ می کنند، با تعداد دانشجوی کمتر و با محوریت بحث میان استاد و دانشجویان راجع به مقاله تعیین شده یا سایر موضوعات مرتبط با درس و کلاس. دوره های آموزشی بزرگ مبتنی بر سخنرانی استاد غالباً تعداد «گروه های بحث» کمتری دارند و توسط دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی که به عنوان دستیار آموزشی فعالیت می کنند اداره می گردد. به ویژه در کلاس های علوم و زبان، جلسات «آزمایشگاه» فرصتی را برای تمرین عملی مهارت های تدریس شده، گفت و شنود یا انجام آزمایشات فراهم می سازد.

حتی در کلاس های بزرگ مبتنی بر سخنرانی استاد هم از شما انتظار می رود که به طور منظم در همه کلاس ها شرکت کنید. در سمینارها، «مشارکت کلاسی» معمولاً یکی از معیارهای مهم تعیین نمره است. این بدان معنا است که نه تنها حضور در کلاس ها بلکه مشارکت فعالانه در آنهااز جمله سؤال پرسیدن وشرکت کردن در بحث ها حائز اهمیت است.

ممکن است کلاس ها از آنچه شما انتظار دارید غیر رسمی تر باشددانشجویان می توانند استاد را با نام کوچک خطاب کنند؛ بعضی ها ممکن است خوراکی با خود به کلاس بیاورند و یا اینکه دیر سر کلاس حاضر شوند. اما امر بر شما مشتبه نشود، به هرحالباز هم استاد مسئول اداره کلاس است و کلاس های مختلف ممکن است به شیوه متفاوتی اداره شوند. سعی کنید موقعیت خاص کلاسی که در آن شرکت می کنید را درک نمایید.

آموزش در ایالات متحده براندیشه و تحلیل مبتکرانه و انتقادی تأکید می کند تا اینکه فقط یادگیری یک سری ایده های اندیشمندان بزرگ و حفظ کردن فرمول ها و واژگان. غالباً از شما انتظار می رود که نظریات را در خصوص موقعیت های جدید به کار ببرید، نظر و تفسیر خود را بیان کنید، و حتی نظریه های خاص خود را ارائه دهید و آنها را بسنجید. تردید کردن یا مخالفت (مؤدبانه) با نظرات دیگران، حتی استاد، بی احترامی تلقی نمی شود.

وقتی از دیگران نقل قول می کنید و یا حتی خلاصه ای از دیدگاه های دیگران را ارائه می دهید، همیشه باید منبع را ذکر کنید. در غیر این صورت ممکن است به انتحال، «سرقت عقاید و نظرات دیگران»، متهم شوید که جرم بسیار بزرگی محسوب می شود و حتی می تواند به اخراج از دانشگاه بیانجامد. در برنامه های توجیهی و آشناسازی دانشگاه راجع به انتحال و نیز جزئیات ذکر منابع بحث خواهد شد.

اگر در خصوص زبان انگلیسی نیاز به کمک داشته باشم، چه اقدامی انجام دهم؟

بسیاری از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مراکز آموزش زبان انگلیسی را در خود دانشگاه دارند که شما می توانید از آنها بهره بگیرید، یا کلاس های آموزش زبان انگلیسی خصوصی را به صورت دوره های آموزشی زبان دوم ارائه می دهند. مشاور دانشجویان خارجی دانشگاه شما نیز می تواند شما را به کلا س ها و منابع موجود در جامعه و نیز خدمات آموزشی هدایت نمایند که در آنها هم کلاسی های شما ممکن است بتوانند به صورت فردی به شما کمک کنند.

انتظار چه هزینه های درمانی (با بیمه) را داشته باشم؟ برای کاهش این هزینه ها چه اقداماتی انجام دهم؟

به خاطر بالا بودن هزینه های درمانی در ایالات متحده، بیمه درمانی برای دانشجویان خارجی ضروری است. در این باره با مشاور دانشجویان خارجی دانشگاه خود مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید که هم برای خود و هم برای اعضای خانواده ای که شما را همراهی می کنند بیمه خدمات درمانی کافی داشته باشید.

برنامه های بیمه معمولاً خدمات عادی چشم پزشکی و دندانپزشکی را تحت پوشش قرار نمی دهند. بسته به توافق های صورت گرفته بین دانشگاه و شرکت بیمه، بیمه نامه ها ممکن است «بیماری هایی که ازقبل وجود داشته اند» را تحت پوشش قرار دهند یا قرار ندهند. چنانچه از قبل بیماری دارید که فکر می کنید برای درمان آن نیاز به پوشش درمانی مداوم دارید، در این باره با مشاور دانشجویان خارجی دانشگاه خود صحبت کنید و از او بپرسید که آیا و چگونه باید پوشش بیمه ای اضافی خریداری کنید.

حتی با وجود بیمه، باز هم باید انتظار هزینه های درمانی را داشته باشید، نظیر مشارکت در پرداخت هزینه های ویزیت پزشک و نسخه ها (یعنی اینکه شما بخشی از هزینه را می پردازیداغلب مبلغ ناچیزی در حد 10 یا 20 دلارو بیمه مابقی را پرداخت می کند).  بیمه نامه خود را بخوانید و از قبل بدانید که بیمه شما چه مواردی را تحت پوشش قرار می دهد.

اینکه شما برای درمان به چه محلی مراجعه کنید هم تفاوت زیادی در هزینه ایجاد می کنددر اکثر دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی که دانشجویان در خود دانشگاه زندگی می کنند امکانات بهداری و مراقبت های درمانی وجود دارد که مراقبت های درمانی خوبی را با هزینه ای مناسب ارائه می دهند، اما میزان خدمات موجود متفاوت است و اغلب این نوع خدمات فقط مختص دانشجویان است نه خانواده های ایشان. مشاور شما می تواند اطلاعات بیشتری درباره سایر منابع مراقبت های درمانی موجود در جامعه، از قیبل پزشکان خصوصی، برنامه های گروهی، و مراکز فوریت های پزشکی، ارائه دهد. فقط در صورت بروز یک فوریت واقعی باید به مراکز اورژانس بیمارستان ها مراجعه کرد؛ هزینه درمان و مراقبت در این مراکز به مراتب از هزینه مراجعه به پزشک یا کلینیک فوریت ها بیشتر است، و اگر شرکت بیمه از قبل اعلام کرده باشد که چنین هزینه هایی را متقبل نخواهد شد و یا تشخیص دهد که بیماری به اندازه کافی حاد و اضطراری نبوده است که به اورژانش بیمارستان مراجعه شود، چنین هزینه هایی را تحت پوشش قرار نخواهد داد.

اطلاعات و رهنمودهای مربوط به مراقبت های بهداشتی درمانی و بیمه را می توان در دو کتابچه که توسط NAFSA: انجمن آموزش دهندگان بین المللی منتشر شده است یافتاین دو کتابچه عبارتند از:To Your Health: Health and Wellness for International Students, Scholars, and Their Families   (بهداشت و سلامت شما: بهداشت و سلامت دانشجویان و پژوهشگران خارجی و خانواده های آنها) و To Your Health: Medical Insurance for International Students, Scholars, and Their Families (بهداشت و سلامت شما: بیمه درمانی دانشجویان و پژوهشگران خارجی و خانواده های آنها). اطلاعات مربوط به نحوه سفارش دادن این دو کتابچه و نسخه های اینترنتی آنها را می توان در این وب سایت یافت:    www.nafsa.org/publication.sec/international_students.

چگونه می توانم مسجدی را در ایالات متحده پیدا کنم؟

تعداد مساجد بین سال های 1990 تا 2000 به میزان 42 درصد افزایش یافت و در حال حاضر حدود 2000 مسجد در سراسر این کشور وجود دارد. مشاور دانشجویان خارجی دانشگاه شما می تواند اطلاعاتی را در زمینه مسجد محل و امکانات لازم برای نماز و عبادت ارائه دهد (در بسیاری از دانشگاه ها این نوع امکانات وجود دارد).

 

]]>
نتایج لاتاری 2011 - قسمت دوم 2010-05-23T19:00:48+01:00 2010-05-23T19:00:48+01:00 tag:http://americandream.mihanblog.com/post/39 بهنام سلام دوستانبالاخره نامه های ایران در حال آمدن هستند و اولین برنده در ایران نامه اش را 29 اردیبهشت دریافت کرد و احتمالا اومدن نامه ها تا اواسط تیرماه ادامه پیدا کنه.به امید برنده شدن همه دوستان
بالاخره نامه های ایران در حال آمدن هستند و اولین برنده در ایران نامه اش را 29 اردیبهشت دریافت کرد و احتمالا اومدن نامه ها تا اواسط تیرماه ادامه پیدا کنه.

به امید برنده شدن همه دوستان
]]>
نتایج لاتاری 2011 2010-04-28T07:25:49+01:00 2010-04-28T07:25:49+01:00 tag:http://americandream.mihanblog.com/post/37 بهنام با سلام خدمت دوستان ظاهرا ارسال نامه های برندگان لاتاری 2011 شروع شده و عده ای در خود آمریکا و اروپا نامه هاشونو دریافت کردن ولی هنوز از داخل ایران خبری نیست.کسانی که برای لاتاری 2011 ثبت نام کرده بودند باید تا اواخر خرداد منتظر نامه باشند. از گم شدن نامه خودتان(به هر دلیل) نیز نگران نباشید چون از اواسط تیر ماه می توانید در سایت رسمی لاتاری با استفاده از کد پیگیری که در موقع ثبت نام گرفته اید برنده شدن یا نشدن خودتون رو چک کنید و اگر برنده شده باشید ولی نامه به دستتون نرسیده

با سلام خدمت دوستان

ظاهرا ارسال نامه های برندگان لاتاری 2011 شروع شده و عده ای در خود آمریکا و اروپا نامه هاشونو دریافت کردن ولی هنوز از داخل ایران خبری نیست.کسانی که برای لاتاری 2011 ثبت نام کرده بودند باید تا اواخر خرداد منتظر نامه باشند.
از گم شدن نامه خودتان(به هر دلیل) نیز نگران نباشید چون از اواسط تیر ماه می توانید در سایت رسمی لاتاری با استفاده از کد پیگیری که در موقع ثبت نام گرفته اید برنده شدن یا نشدن خودتون رو چک کنید و اگر برنده شده باشید ولی نامه به دستتون نرسیده می تونید به KCC ایمیل بفرستید تا راهنمایی کنند.

توجه 1::برندگان لاتاری فقط از طریق نامه با خبر می شوند و هر گونه ایمیل که خبر از برنده شدن بدهد جعلی و کلاهبرداری است.

توجه 2::قسمت چک کردن کد پیگیری در سایت رسمی لاتاری برای برندگان 2011 فعلا غیر فعال است و بعد از ارسال تمام نامه ها فعال خواهد شد (برای برندگان 2010 فعال است)

توجه 3::سایت رسمی لاتاری   www.dvlottery.state.gov

]]>
ایمیل من 2010-03-18T15:43:16+01:00 2010-03-18T15:43:16+01:00 tag:http://americandream.mihanblog.com/post/36 بهنام landlessthanwind@gmail.com landlessthanwind@gmail.com
]]>
قابل توجه ایرانیان مشمول سربازی در خارج از کشور 2010-01-23T09:46:20+01:00 2010-01-23T09:46:20+01:00 tag:http://americandream.mihanblog.com/post/35 بهنام با سلام خدمت همه دوستان همه کسانی که مشمول سربازی هستند و در حال حاضر خارج از ایران هستند برای اطلاع از آخرین اخبار معافیت و تردد به این آدرس مراجعه فرمایند: به سایت police.ir بروید  >>>  سپس در سمت چپ بر روی "سازمان نظام وظیفه عمومی" کلیک کنید  >>>  سپس بر روی "ویژه نامه مشمولین خارج از کشور" کلیک کنید.  جواب همه سوالهایتان می توانید اونجا پیدا کنید. با سلام خدمت همه دوستان

همه کسانی که مشمول سربازی هستند و در حال حاضر خارج از ایران هستند برای اطلاع از آخرین اخبار معافیت و تردد به این آدرس مراجعه فرمایند:

به سایت police.ir بروید  >>>  سپس در سمت چپ بر روی "سازمان نظام وظیفه عمومی" کلیک کنید  >>>  سپس بر روی "ویژه نامه مشمولین خارج از کشور" کلیک کنید. 

جواب همه سوالهایتان می توانید اونجا پیدا کنید.

]]>