سوالات متفرقه –تحصیل در آمریکا

دانشجویان خارجی و همراه آنها از چه نوع ویزایی در آمریکا استفاده می کنند؟

ویزای F-1 مخصوص دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل و ویزای F-2 مخصوص همسر فرد دانشجو که وی را به آمریکا همراهی میکند. کسانی که ویزای دانشجویی F-1 میگیرند تنها حق کار کردن داخل دانشگاه آن هم تا سقف بیست ساعت در هفته را دارند. دارندگان ویزای F-2 به هیچ عنوان حق کار کردن ندارند.

اجازه کار کردن دانشجویان خارجی با ویزای F-1 به چه صورت است؟

کسی که ویزای F-1 دارد تنها مجاز به کار کردن در داخل دانشگاه، آن هم تا سقف بیست ساعت در هفته است. نوع دیگر کار از طریق اخذ دوره «کار آموزی» در حین تحصیل (CPT) - مخفف Curricular Practical Training - با داشتن شرایط میسر است.

 

آیا دوره های کارآموزی در حین تحصیل در آمریکا وجود دارد؟

اگر فرد به مدت یک سال در آمریکا تحصیل کند، اجازه خواهد یافت که با گرفتن واحد کارآموزی، داخل و یا خارج از دانشگاه به شکل پاره وقت و یا تمام وقت تحت عنوان کارآموزی در زمینه رشته تحصیلی خود با کسب اجازه از اداره مهاجرت آمریکا (که از طریق دانشگاه صورت می پذیرد) برای یک کارفرمای خاص کار کند. دوره کارآموزی در حین تحصیل را CPT - مخفف Curricular Practical Training - می نامند. نکته مهم آن که برای CPT، کار فرد حتما باید در زمینه رشته تحصیلیش باشد. مثلا کسی که در رشته مهندسی برق تحصیل میکند نمی تواند برای بازاریابی در یک شرکت تبلیغاتی اجازه کارآموزی CPT بگیرد. همچنین قبل از صدور اجازه کار فرد باید از سوی یک کارفرما دعوت به کار شده باشد چرا که اجازه کار برای آن کارفرمای خاص صادر میشود و فرد متقاضی باید نامه دعوت به کار از کارفرما را به همراه مدارک دیگر برای کسب اجازه کار به دانشگاه تحویل دهد. اگر ساعات کاری فرد زیر بیست ساعت در هفته باشد پاره وقت و خود بیست ساعت و بالاتر، تمام وقت محسوب میشود. بسیاری از دانشجویان خارجی با تعطیلی دانشگاه در فصل تابستان در این مدت به شکل تمام وقت خارج از دانشگاه کارآموزی (CPT) و درآمد کسب میکنند. هر چند که اخذ کارآموزی (CPT)در ترمهای پاییز و بهار هم ممکن است. به طور کلی هر دانشجو می تواند در حین تحصیل حداکثر سه ترم به شکل تمام وقت به دوره کارآموزی (CPT) برود. (CPT بیشتر از یک سال از میزان زمان OPT فرد میکاهد.) برای کارآموزی به شکل پاره وقت محدودیت زمانی وجود ندارد و فرد میتواند تا زمانی که به تحصیل اشتغال دارد به شکل پاره وقت کارآموزی هم داشته باشد.

پس از اتمام تحصیل در آمریکا با ویزای دانشجویی F-1 تا چه مدت میتوان در آمریکا ماند؟

کسی که با ویزای دانشجویی F-1 تحصیلش را در آمریکا تمام کند مجاز است که با همان ویزای دانشجویی خود به مدت یک سال بعد از اتمام تحصیل در آمریکا بماند و با کسب اجازه از اداره مهاجرت آمریکا، کار عملی در زمینه رشته تحصیلی خود کند که به آن(OPT) - مخفف Optional Practical Training - اطلاق میشود. نکته مهم آن که اگر فرد در حین تحصیل بیشتر از یک سال کارآموزی CPT کرده باشد به همان نسبت از زمان OPT مجازش کاسته میشود. بسیاری از دانشجویان خارجی از این فرصت برای جذب در بازار کار و نهایتا مجاب کردن کارفرما به تغییر نوع ویزای آنها به ویزای کار پس از اتمام دوره OPT استفاده می کنند.

تحولات جدید

از تاریخ 8 اپریل 2008 قوانین جدیدی برای برخی رشته‌های تحصیلی به مجموعه قوانین مربوط به این بخش اضافه شد. با توجه به جدید بودن قوانین هنوز برخی ابهامات در مورد چگونگی آن وجود دارد. مهمترین تحول اضافه شدن یک تمدید 17 ماهه به یکسال اصلی اقامت پس از اتمام تحصیل است. در عوض، یک مهلت معین برای مدتی که فرد مجموعا می‌تواند پس از اتمام تحصیل بیکار باشد و از OPT استفاده کند اضافه شده است. همچنین تغییر شغل میسر است و مدت معینی بین دو شغل از "سنوات" بیکاری مجاز فرد کاهش نمی‌یابد. اکیدا توصیه می شود قبل از هرگونه تصمیم‌گیری در این رابطه با دانشگاه محل تحصیل و سایر منابع هماهنگی لازم را به عمل آورید.

 

آیا دانشجویان در آمریکا ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند؟

همه‌ی دانشجویان در طی تحصیل خود ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند. هزینه‌های پزشکی در آمریکا بسیار بالاست، به همین دلیل بیمه درمانی شدیداً توصیه می‌شود. ارزان‌‌ترین نوع بیمه تقریباً سالی ۴۵۰ دلار است. برخی کمک هزینه‌های تحصیلی بیمه‌ درمانی را هم پوشش میدهد.

آیا دانشگاه‌های آمریکا امکانات خوابگاهی (Dorm) در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهند؟

بله، اما برخلاف ایران این امکانات مجانی (و یا حتی ارزان) نیست. دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها در ایالات متحده موسسات تجاری‌ای هستند که برای ادامه حیات خود باید درآمد داشته باشند. این موسسات دارای خوابگاه (Dorm) و یا آپارتمان/سوئیت در داخل محوطه دانشگاه (affiliated) جهت اجاره می باشند که در بیشتر مواقع هزینه آن ارزانتر از حالتی که شخص آپارتمانی را در نزدیکی آموزشگاه اجاره کند، نیست. برخی خوابگاه‌ها خدماتی شامل صبحانه و ناهار نیز ارائه می نمایند (البته نه مجانی! هزینه آن را از قبل خواهید پرداخت). امتیاز خوابگاه (Dorm) این است که در محوطه دانشگاه قرار دارد و شما را از پرداخت هزینه رفت و آمد روزانه معاف می سازد. در کل، معمولاً بهتر و مقرون به صرفه‌تر است که به جای استفاده از خوابگاه محل راحتی در نزدیکی آموزشگاه اجاره نموده و آنرا با یک هم اتاقی (Roommate) شریک شوید.

 

من شنیده‌ام که برخی دانشجویان در Studio زندگی می‌کنند. Studio چیست؟

 Studio یک آپارتمان تک اتاقه با حمام و آشپزخانه ای کوچک می‌باشد. این مکان‌ها کوچکترین و ارزانترین آپارتمان های ممکن در هر منطقه هستند. بخش اصلی این نوع آپارتمان معمولاً شامل یک اتاق بزرگ می‌باشد که همزمان نقش حال، پذیرایی و اتاق خواب را ایفا می‌کند. معمولاً امکانات آشپزخانه نیز به عنوان بخشی از اتاق می‌باشد.

نرخ معمول اجاره خانه در ایالات متحده آمریکا چه قدر است؟

نرخ اجاره و به طور کلی، هزینه زندگی، ایالت به ایالت بسیار متفاوت است. برخی ایالات مانند کالیفرنیا بسیار گران‌تر از سایر ایالات هستند. به علاوه، کلان شهرها، از جمله نیویورک، شیکاگو، بوستون، لس‌آنجلس و غیره از شهرهای کوچک‌تر یا نواحی روستایی گران‌تر هستند. متوسط نرخ اجاره آپارتمان‌های یک خوابه در شیکاگو ممکن است به 500 دلار برسد؛ اما در برکلی، در ایالت کالیفرنیا، تا مرز 900 دلار افزایش می یابد. برای کسب اطلاع بیشتر از نرخ اجاره در ایالات متحده می توانید به سایت www.rent.com یا www.apartments.com مراجعه کنید.

من متأهل هستم. امکانش هست همسرم را همراه خود بیاورم؟

در حرف(در ظاهر) ، بله! ویزای (روادید) شما از نوع F1 و ویزای همسرتان F2 خواهد بود؛ در عمل، اما احتمال آنکه هر دوی شما بتوانید ویزا (روادید) بگیرید، واقعاً پایین است؛ چرا که باید ثابت کنید بعد از اتمام تحصیلاتتان برخواهید گشت.که البته در صورت همراهی همسرتان، اثبات چنین ادعایی حتی دشوارتر می شود.

آیا همسرم می‌تواند در ایالات متحده به کار مشغول شود؟ یا تحصیلاتش را ادامه دهد؟

اگر شما ویزای (روادید) تحصیلی داشته باشید، همسرتان به هیچ عنوان حق کار کردن ندارد. او می تواند به کارهای داوطلبانه (بدون دریافت دستمزد) مشغول شود. پس از ورود به ایالات متحده، همسرتان ممکن است قادر باشد کاری دست و پا کند که با کمک آن ویزایش (روادیدش) را به ویزای (روادید) کار تغییر بدهد؛ اما روی آن حساب باز نکنید، چرا که این امر حتی برای دانشجویان هم سخت است. حضور شما در اینجا لزوماً به این معنا نیست که همسرتان شانس بیشتری برای اخذ پذیرش دارد؛ اما ممکن است مفید واقع شود. یک امکان برای همسرتان این است که چند واحد درسی در دانشکده بردارد، رشته اش را با موفقیت پشت سر بگذارد و بعد برای سال آینده تقاضای پذیرش کند. اگر پذیرفته شد، ویزایش (روادیدش) از F2 به F1 تغییر پیدا خواهد کرد.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 6 خرداد 1389    | توسط: بهنام    | طبقه بندی: تحصیل در آمریکا،     | نظرات()
=================================================================== ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

زندگی در ایالات متحده آمریکا: حقوق، بهداشت و ایمنی شما

حقوق قانونی من چه است، آیا در ایالات متحده آمریکا من با مشکلات حقوقی و یا ویزا مواجه خواهم شد؟

حقوق پایه ای شما شامل حق پاسخ ندادن به سوالاتی است که از طرف قانون و یا توسط مامور مهاجرت مطرح میشود، در صورتیکه مبادرت به اخذ چنین تصمیمی نمایید؛ حق تماس و مشاوره با وکیل؛ حق عدم پذیرش تفتیش خانه/ دارایی شما مگر اینکه به آن رضایت دهید و یا حکم دادگاهی به شما نشان داده شود که در آن جزییات پیشنهاد چنین تفتیشی درج شده باشد؛ حق دیدن چنین حکمی؛ در صورت دستگیری، درخواست اینکه اتهام وارده طی مدت زمان محدودی (معمولاً چهل و هشت ساعت) اعلام شود. اگر زندانی شده اید، حق داشتن جلسه دادرسی در مقابل قاضی مهاجرت در ارتباط با هر گونه درخواست اخراج از کشور. اتحادیه آزادیهای مدنی ایالات متحده آمریکا جزوه ای را در ارتباط با این مسئله با عنوان " از حقوق خود آگاه باشید" به چاپ رسانیده است. دفتر دانشجویان خارجی دانشگاه میتواند به سوالات شما در مورد حقوق تان پاسخ داده و اطلاعاتی در ارتباط  با وکلای محلی که در امورمربوط به مهاجرت تخصص دارند را به  شما ارائه نماید.

آیا این احتمال وجود دارد که به دلیل کشوری که تابعیت آنرا دارم و یا به علت مذهبم تحت تبعیض قرار بگیرم و یا اذیت شوم ؟ آگر چنین اتفاقی بیافتد چه باید کرد؟

خیر چنین رفتاری عادی نیست و در واقع بر مبنای قوانین ایالات متحده آمریکا قابل مجازات است. در صورتیکه با چنین رفتاری مواجه شدید، آنرا به مراجع مربوطه اطلاع دهید –صورت ارتکاب جرم به پلیس مراجعه نمایید، و اگر معتقدید که اعمال تبعیض آمیزی در دانشگاه رخ داده است به دفتر دانشجویان خارجی مراجعه کنید. تبعیض در ارتباط با مسکن را میتوان به وزارت مسکن و توسعه شهری ایالات متحده آمریکا گزارش کرد؛ تبعیض شغلی را میتوان به کمیسیون فرصتهای برابر شغلی گزارش نمود؛ و تبعیض تحصیلی را میتوان به وزارت آموزش و پرورش ایالات متحده آمریکا، دفتر حقوق مدنی گزارش کرد. سازمانهای مدافع حقوق مدنی مانند اتحادیه آزادیهای مدنی ایالات متحده آمریکا ( American Civil Liberties) http://www.aclu.org/ میتوانند حمایت و ارجاع ارائه دهند.

میزان جرم در ایالات متحده آمریکا چیست؟

آمار اخیر سازمان اف بی آی میزان جرم را در سال 2005 ، وقوع تقریباً 3899 جرم خشونت انگیز و در ارتباط با اموال را برای هر 100,000  نفر از جمعیت ایالات متحده آمریکا نشان میدهد . وقوع جرائم خشونت انگیز ( قتل و آدم کشی غیر مسامحه کارانه، تجاوز، حمله مشدد، سرقت) بالغ بر 469 جرم برای هر 100,000 نفر میباشد و مابقی جرائم برعلیه اموال ارتکاب شده اند (ورود به خانه ای جهت دزدی، سرقت، دزدی وسیله نقلیه، و ایجاد حریق عمدی).

در طی تحصیلاتم در ایالات متحده آمریکا چه کسی میتواند امنیت مرا تضمین نماید؟

هیچکس قادر به "تضمین" امنیت دیگری نیست، اما دانشگاه شما مسئولیت دارد که از ایمنی شما اطمینان کسب نماید. مشاور دانشجویان خارجی دانشگاه فردی است که مسئولیت خاصی برای حفظ رفاه و امنیت دانشجویان خارجی را به عهده دارد. دانشگاه ها همچنین دارای کارمندان امنیتی و پلیس مختص به خود هستند، و بی شک هر محلی در آمریکا دارای پلیس، اداره آتش نشانی، بیمارستان و سایر منابع اجتماعی است که میباید از امنیت هر شخصی که در آن جامعه زندگی می کند و یا مهمان آن است اطمینان کسب نماید.

گونه میتوانم در مورد امنیت دانشگاهی اطلاعات کسب کنم؟

زارشات مربوط به جرائم مرتکب شده در هر کالج و دانشگاه ایالات متحده آمریکا توسط سایت اینترنتی وزارت آموزش و پرورش آمریکا گردآوری میشود و بصورت آنلاین در اختیار شما قرار دارد.

اگر در ایالات متحده آمریکا یک رویداد تروریستی رخ دهد که برای ارتکاب آن افرادی که هم مذهب من هستند به عنوان مسئول شناخته شده باشند چه میشود؟

بر مبنای آمارانتظار میرود که بمجرد وقوع رویدادی،  خطر وقوع جرائم نژادی مبنی بر ملیت/مذهب، به صورت موقت رو به افزایش خواهند داشت، باوجود اینکه چنین جرائمی حتی بعد از رویداد 11 سپتامبر بصورت گسترده ای در ایالات متحده آمریکا بوقوع نپیوستند. اداره اف بی آی گزارش کرد که جرائم نژادی بر علیه اشخاص مسلمان (و یا اشخاصی که گمان میشد مسلمان باشند) از 28 جرم در سال 2000 به 481 جرم در سال 2001 رسید، از جمله 3 تا 7 قتل. بر مبنای ارزیابی کمیته عدم تبعیض اعراب آمریکایی ( (ADC که گزارشاتی را در ارتباط با رویدادهای جزیی که به اف بی آی گزارش نشده بودند، دریافت میکرد، در سال 2001  600 جرم نژادی بر علیه مسلمانان و اعراب بوقوع پیوسته است که اکثر آنان مربوط به فحاشی و یا ایجاد خسارت به اموال بوده است.
اکثر اینگونه جرائم بلافاصله در روزهای بعد از وقوع 11 سپتامبر رخ داده است،  و از آن به بعد میزان آن کاهش یافته شده است. (آف بی آی در سال 2005 ،که آخرین سال دسترسی به آمار است، 128 جرائم نژادی را بر علیه مسلمانان به ثبت رسانیده است).
ADC یک بیانیه مشورتی به نام " بیانه مشورتی برای جوامعی که در مخاطره هستند" به چاپ رسانده بود که در آن توصیه هایی مبنی بر اقدامات احتیاطی که افراد در طی 24 تا 48 ساعت بحرانی پس از وقوع چنین رویدادهایی برای حفاظت از خود میتوانند انجام دهند ارائه شده است.

سازمان دید بان حقوق بشر توصیه می کند  که از سازمانهایی که با اعمال خشونت آمیز با انگیزه تبعیض نژادی در محل تان مقابله می کنند مطلع باشید و در صورتیکه دستخوش چنین جرم نژادی شدید، نام شخصی  که بتوان با او تماس گرفت را به خاطر بسپارید. شما همچنین میتوانید جهت برقراری کانالهای ارتباطی مداوم و فعل و انفعالات با رهبران جامعه در ایالات متحده آمریکا  با سایرین نیز همکاری نمایید. به منظور تسهیل در فعل و انفعالات بین گروه و دولت محلی و سایر رهبران، . شاید لازم باشد که چنین گروه هایی مایل باشند که یک رابط اجتماعی و یا شورای مشورتی تشکیل دهند.

بیماری ایدز در ایالات متحده آمریکا تا چه میزانی رایج است؟

بیماری ایدز در ایالات متحده آمریکا همانند سایر کشورها مسئله آفرین است. طبق گزارشات مرکز کنترل بیماری ها در ایالات متحده آمریکا در سال 2005،  1 تا 2 میلیون نفر از 300 میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا دچار بیماری ایدز یا اچ آی وی هستند که اکثرشان از وضعیت مثبت بودن اچ  آی وی  خود آگاه نیستند. هر سال تقریباً 40,000 مورد جدید اچ آی وی در ایالات متحده آمریکا بروز می کند. دانشجویان دانشگاه جزء گروهی هستند که به دلیل اینکه باور ندارند که این عفونت ممکن است که برای آنها نیز اتفاق بیافتد و بسیاری از مواقع رابطه جنسی نا امن بر قرار می کنند،  در معرض خطر بالایی قرار دارند. کاندوم تنها نوع وسیله جلوگیری از باردای است که ثابت شده است میتواند مانع انتقال ایدز شود. اما کاندوم های جدید گاهی اوقات خراب هستند و تقریباً 2 درصد مواقع پاره میشوند.

 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 5 خرداد 1389    | توسط: بهنام    | طبقه بندی: تحصیل در آمریکا،     | نظرات()
=================================================================== ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

پذیرش در دوره کارشناسی در ایالات متحده آمریکا

موسسات تحصیلی دوره کارشناسی مختلف در ایالات متحده آمریکا دارای  شرایط  و خط مشی پذیرش متفاوتی هستند. در اینجا معنی برخی از عباراتی که به طرز خاصی گمراهی ایجاد می کند ارائه شده است.

: Conditional Admission- دانشجو بطور کلی واجد شرایط است، اما قبل از اینکه مشمول پذیرش کامل باشد، میباید امری را برآورده نماید، همچون ارائه یک نمره مفقوده و یا مدرک پایانی دوره دبیرستانی، بهبود تسلط به زبان انگلیسی، و یا عملکرد خوب در ترم اول در موسسه تحصیلی مربوطه.

Open Admission :برخی از موسسات تحصیلی ایالات متحده آمریکا تمامی دانشجویانی که بتوانند چند شرط اساسی را برآورده نمایند، همچون تکمیل دوره دبیرستانی و تسلط به زبان انگلیسی ، را می پذیرند. پذیرش بر اساس الگوی غیر رقابتی است، اما برای ماندن در برنامه، دانشجویان میباید انتظارات تحصیلی را برآورده نمایند.

 :Rolling Admission- برخی از موسسات تحصیلی ایالات متحده آمریکا دارای مهلت معینی برای دریافت درخواستنامه نیستند، اما زمانی که تمامی مدارک لازم دریافت شده باشند، آنها را مورد پردازش قرار میدهند. ارسال به موقع درخواست نامه کماکان فکر خوبی است زیرا برنامه ها دارای تعداد محدودی جا و کمکهای مالی (اگرارائه میشود) هستند – متقاضیانی که زودتر اقدام می کنند ازاین امتیاز برخوردار خواهند شد.

Early Decision : در برخی از موسسات تحصیلی متقاضیان از پیش موافقت خود را برای حضوردر صورت پذیرش اعلام می کنند و درخواستنامه آنها زودتر پردازش میشود. برای تصمیم زود (Early Decision) دانشجویان میباید فقط برای یک موسسه اقدام نمایند و تنها زمانی که اطمینان دارند که در آن موسسه تحصیلی میخواهند حضور داشته باشند Early Decision مشمول تعهد برای حضور داشتن است.

 : Early Action در برخی از دانشگاهها درخواستنامه هایی که تا تاریخ معینی دریافت میشوند زودتر پردازش میشوند و به متقاضیان اطلاع داده میشود که آیا پذیرفته شده اند یا خیر. هیچ تعهدی برای حضور یافتن درآن دانشگاه وجود ندارد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 5 خرداد 1389    | توسط: بهنام    | طبقه بندی: تحصیل در آمریکا،     | نظرات()
=================================================================== ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

زندگی در ایالات متحده برای دانشجویان ایرانی

چه تعداد دانشجوی خارجی در ایالات متحده هستند؟ چند نفر از آنها ایرانی هستند؟

Open Doors،یک نظرسنجی که هر ساله توسط یک مؤسسه غیر انتفاعی تحصیلات بین المللی منتشر می شود، گزارش داد که در سال تحصیلی 2007-2006 تقریباً 582984 دانشجوی خارجی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ایالات متحده ثبت نام کرده بودند، که از این تعداد 2420 نفر اهل ایران بودند.

در دانشگاه چه خدمات پشتیبانی برای من موجود خواهد بود؟

مشاور دانشجویان خارجی دانشگاه شما، اولین ایستگاه برای پاسخگویی به بسیاری از سؤالات خواهد بود. بخشی از وظیفه مشاور این است که به عنوان رابط میان دانشجویان خارجی وسایر قسمت های دانشگاه و منابع اجتماعی عمل کند اگر مشاور نتواند خودش به سؤال خاصی پاسخ دهد، به احتمال قوی می تواند شما را به فردی که پاسخ شما را می داند ارجاع دهد.

در اغلب دانشگاه های آمریکایی، یک مشاور آموزشی برای شما تعیین خواهد شد. این فرد عموماً در رشته ای که شما در صدد ادامه تحصیل در آن هستید تخصص دارد و اطلاعات و رهنمودهای لازم در خصوص شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه مربوطه و نیز پاسخ به سایر سؤالات آموزشی شما را ارائه خواهد داد. چنانچه به هر دلیلی بخواهید مشاور آموزشی خود را تغییر دهید (شاید گفتگو با شخصی که به عنوان مشاور شما تعیین شده برای شما مشکل باشد و یا اینکه بخواهید تغییر رشته دهید)، که این موضوع بسیار معمول است معمولاً می توانید استادی را انتخاب و از او خواهش کنید که مشاور شما باشد.

بسیاری از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دارای مراکز مشاوره ای هستند که برای کمک به دانشجویانی که مشکلات شخصی ترمختلفی، از مشکلات خانوادگی گرفته تا ناتوانی های آموزشی، دارند طراحی شده است. برای مراجعه به این مراکز، حتماً نباید یک مشکل «خیلی حاد» داشته باشید اگر به عنوان مثال، به خاطر امتحانات دچار استرس شده باشید یا احساس غربت کنید، آنها این امکان را برای شما فراهم می کنند که از پشتیبانی و رهنمودهای حرفه ای محرمانه برخوردار شوید. مؤسسات آموزش عالی مختلف میزان پشتیبانی مختلفی را ارائه می دهند و آن را به گونه های متفاوتی سازماندهی می کننددر دوره های آشنا سازی و توجیه در این باره صحبت خواهد شد.

در خصوص مشکلات آموزشی، مراکز یا خدمات آموزشی موجود در دانشگاه می توانند به شما کمک کنند و با برگزاری کلاس ها یا کارگاه های آموزشی ویژه در خصوص مهارت های نوشتن یا تحقیق پشتیبانی لازم را ارائه دهند.

برخی دیگر از منابع متداول موجود در دانشگاه عبارتند از مراکز آموزش زبان انگلیسی، پشتیبانی مسکن، پشتیبانی از دانشجویان دچار معلولیت، گروه های دانشجویی از جمله گروه های دانشجویان خارجی؛ مراکز کاریابی که می توانند در نوشتن رزومه و یافتن دوره های انترنی یا سایر فرصت های شغلی حرفه ای به شما کمک کنند. در برنامه های آشناسازی و توجیهی دانشگاه شرکت و با مشاور دانشجویان خارجی مشورت کنید تا دقیقاً بدانید که دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی شما چه امکاناتی ارائه می دهد و چگونه می توانید از این امکانات استفاده کنید.

آیا می توانم در ایالات متحده غذاهای حلال مصرف کنم؟

بله، برخی از دانشگاه ها گزینه برنامه غذایی را برای دانشجویان با رژیم غذایی خاص از جمله رژیم غذای حلال ارائه می دهندباید از دانشگاه خود بپرسید و در خصوص گزینه های غیر دانشگاهی اطلاعات لازم را کسب کنید. یک وب سایت خوب برای کمک به شما در یافتن فروشگاه ها ورستوران هایی که غذای حلال می فروشند، Zabibhah.com است.

دانشجویان خارجی در چه نوع مسکنی زندگی می کنند؟

بستگی دارد. ممکن است دانشجویان در داخل یا خارج از دانشگاه زندگی کنند (بعضی از دانشگاه ها دانشجویان را ملزم می کنند که در دانشگاه زندگی کنند). نوع مسکن داخل دانشگاه هم بسیار متنوع است: ممکن است خوابگاه های ویژه ای برای دانشجویان خارجی و/یا افرادی که دارای علائق بین المللی هستند تخصیص داده شود؛ خوابگاه هایی که تک جنسیتی هستند یا محوطه های تک جنسیتی دارند؛ خوابگاه ویژه دانشجویان متأهل؛ گزینه های دیگر. اوایل که به ایالات متحده می آیید، ممکن است مایل باشید فرصتی برای «هوم استی» بیابید این یک مسکن دائمی نیست، بلکه فرصتی است که مدت کوتاهی نزد یک خانواده آمریکایی اقامت کنید، و می تواند فرصت بسیاری مناسبی برای آشنایی با فرهنگ آمریکا باشد.

رو شهای تدریس چگونه خواهد بود؟ اساتید از من چه انتظاراتی خواهند داشت؟

کلاس های مختلف در دانشگاه محل تحصیل شما ممکن است ساختارهای متفاوتی داشته باشند. برخی از کلاس ها، به ویژه کلاس های مربوط به دوره های آموزشی اولیه علوم، ممکن است بزرگ وعمدتاً مبتنی بر تدریس استاد باشد، حال آنکه سایر کلاس ها نوعی رویکرد «سمیناری» اتخاذ می کنند، با تعداد دانشجوی کمتر و با محوریت بحث میان استاد و دانشجویان راجع به مقاله تعیین شده یا سایر موضوعات مرتبط با درس و کلاس. دوره های آموزشی بزرگ مبتنی بر سخنرانی استاد غالباً تعداد «گروه های بحث» کمتری دارند و توسط دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی که به عنوان دستیار آموزشی فعالیت می کنند اداره می گردد. به ویژه در کلاس های علوم و زبان، جلسات «آزمایشگاه» فرصتی را برای تمرین عملی مهارت های تدریس شده، گفت و شنود یا انجام آزمایشات فراهم می سازد.

حتی در کلاس های بزرگ مبتنی بر سخنرانی استاد هم از شما انتظار می رود که به طور منظم در همه کلاس ها شرکت کنید. در سمینارها، «مشارکت کلاسی» معمولاً یکی از معیارهای مهم تعیین نمره است. این بدان معنا است که نه تنها حضور در کلاس ها بلکه مشارکت فعالانه در آنهااز جمله سؤال پرسیدن وشرکت کردن در بحث ها حائز اهمیت است.

ممکن است کلاس ها از آنچه شما انتظار دارید غیر رسمی تر باشددانشجویان می توانند استاد را با نام کوچک خطاب کنند؛ بعضی ها ممکن است خوراکی با خود به کلاس بیاورند و یا اینکه دیر سر کلاس حاضر شوند. اما امر بر شما مشتبه نشود، به هرحالباز هم استاد مسئول اداره کلاس است و کلاس های مختلف ممکن است به شیوه متفاوتی اداره شوند. سعی کنید موقعیت خاص کلاسی که در آن شرکت می کنید را درک نمایید.

آموزش در ایالات متحده براندیشه و تحلیل مبتکرانه و انتقادی تأکید می کند تا اینکه فقط یادگیری یک سری ایده های اندیشمندان بزرگ و حفظ کردن فرمول ها و واژگان. غالباً از شما انتظار می رود که نظریات را در خصوص موقعیت های جدید به کار ببرید، نظر و تفسیر خود را بیان کنید، و حتی نظریه های خاص خود را ارائه دهید و آنها را بسنجید. تردید کردن یا مخالفت (مؤدبانه) با نظرات دیگران، حتی استاد، بی احترامی تلقی نمی شود.

وقتی از دیگران نقل قول می کنید و یا حتی خلاصه ای از دیدگاه های دیگران را ارائه می دهید، همیشه باید منبع را ذکر کنید. در غیر این صورت ممکن است به انتحال، «سرقت عقاید و نظرات دیگران»، متهم شوید که جرم بسیار بزرگی محسوب می شود و حتی می تواند به اخراج از دانشگاه بیانجامد. در برنامه های توجیهی و آشناسازی دانشگاه راجع به انتحال و نیز جزئیات ذکر منابع بحث خواهد شد.

اگر در خصوص زبان انگلیسی نیاز به کمک داشته باشم، چه اقدامی انجام دهم؟

بسیاری از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مراکز آموزش زبان انگلیسی را در خود دانشگاه دارند که شما می توانید از آنها بهره بگیرید، یا کلاس های آموزش زبان انگلیسی خصوصی را به صورت دوره های آموزشی زبان دوم ارائه می دهند. مشاور دانشجویان خارجی دانشگاه شما نیز می تواند شما را به کلا س ها و منابع موجود در جامعه و نیز خدمات آموزشی هدایت نمایند که در آنها هم کلاسی های شما ممکن است بتوانند به صورت فردی به شما کمک کنند.

انتظار چه هزینه های درمانی (با بیمه) را داشته باشم؟ برای کاهش این هزینه ها چه اقداماتی انجام دهم؟

به خاطر بالا بودن هزینه های درمانی در ایالات متحده، بیمه درمانی برای دانشجویان خارجی ضروری است. در این باره با مشاور دانشجویان خارجی دانشگاه خود مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید که هم برای خود و هم برای اعضای خانواده ای که شما را همراهی می کنند بیمه خدمات درمانی کافی داشته باشید.

برنامه های بیمه معمولاً خدمات عادی چشم پزشکی و دندانپزشکی را تحت پوشش قرار نمی دهند. بسته به توافق های صورت گرفته بین دانشگاه و شرکت بیمه، بیمه نامه ها ممکن است «بیماری هایی که ازقبل وجود داشته اند» را تحت پوشش قرار دهند یا قرار ندهند. چنانچه از قبل بیماری دارید که فکر می کنید برای درمان آن نیاز به پوشش درمانی مداوم دارید، در این باره با مشاور دانشجویان خارجی دانشگاه خود صحبت کنید و از او بپرسید که آیا و چگونه باید پوشش بیمه ای اضافی خریداری کنید.

حتی با وجود بیمه، باز هم باید انتظار هزینه های درمانی را داشته باشید، نظیر مشارکت در پرداخت هزینه های ویزیت پزشک و نسخه ها (یعنی اینکه شما بخشی از هزینه را می پردازیداغلب مبلغ ناچیزی در حد 10 یا 20 دلارو بیمه مابقی را پرداخت می کند).  بیمه نامه خود را بخوانید و از قبل بدانید که بیمه شما چه مواردی را تحت پوشش قرار می دهد.

اینکه شما برای درمان به چه محلی مراجعه کنید هم تفاوت زیادی در هزینه ایجاد می کنددر اکثر دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی که دانشجویان در خود دانشگاه زندگی می کنند امکانات بهداری و مراقبت های درمانی وجود دارد که مراقبت های درمانی خوبی را با هزینه ای مناسب ارائه می دهند، اما میزان خدمات موجود متفاوت است و اغلب این نوع خدمات فقط مختص دانشجویان است نه خانواده های ایشان. مشاور شما می تواند اطلاعات بیشتری درباره سایر منابع مراقبت های درمانی موجود در جامعه، از قیبل پزشکان خصوصی، برنامه های گروهی، و مراکز فوریت های پزشکی، ارائه دهد. فقط در صورت بروز یک فوریت واقعی باید به مراکز اورژانس بیمارستان ها مراجعه کرد؛ هزینه درمان و مراقبت در این مراکز به مراتب از هزینه مراجعه به پزشک یا کلینیک فوریت ها بیشتر است، و اگر شرکت بیمه از قبل اعلام کرده باشد که چنین هزینه هایی را متقبل نخواهد شد و یا تشخیص دهد که بیماری به اندازه کافی حاد و اضطراری نبوده است که به اورژانش بیمارستان مراجعه شود، چنین هزینه هایی را تحت پوشش قرار نخواهد داد.

اطلاعات و رهنمودهای مربوط به مراقبت های بهداشتی درمانی و بیمه را می توان در دو کتابچه که توسط NAFSA: انجمن آموزش دهندگان بین المللی منتشر شده است یافتاین دو کتابچه عبارتند از:To Your Health: Health and Wellness for International Students, Scholars, and Their Families   (بهداشت و سلامت شما: بهداشت و سلامت دانشجویان و پژوهشگران خارجی و خانواده های آنها) و To Your Health: Medical Insurance for International Students, Scholars, and Their Families (بهداشت و سلامت شما: بیمه درمانی دانشجویان و پژوهشگران خارجی و خانواده های آنها). اطلاعات مربوط به نحوه سفارش دادن این دو کتابچه و نسخه های اینترنتی آنها را می توان در این وب سایت یافت:    www.nafsa.org/publication.sec/international_students.

چگونه می توانم مسجدی را در ایالات متحده پیدا کنم؟

تعداد مساجد بین سال های 1990 تا 2000 به میزان 42 درصد افزایش یافت و در حال حاضر حدود 2000 مسجد در سراسر این کشور وجود دارد. مشاور دانشجویان خارجی دانشگاه شما می تواند اطلاعاتی را در زمینه مسجد محل و امکانات لازم برای نماز و عبادت ارائه دهد (در بسیاری از دانشگاه ها این نوع امکانات وجود دارد).

 

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 3 خرداد 1389    | توسط: بهنام    | طبقه بندی: تحصیل در آمریکا،     | نظرات()
=================================================================== ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

نتایج لاتاری 2011 - قسمت دوم

سلام دوستان

بالاخره نامه های ایران در حال آمدن هستند و اولین برنده در ایران نامه اش را 29 اردیبهشت دریافت کرد و احتمالا اومدن نامه ها تا اواسط تیرماه ادامه پیدا کنه.

به امید برنده شدن همه دوستان

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 2 خرداد 1389    | توسط: بهنام    | طبقه بندی: راههای مهاجرت به آمریکا،     | نظرات()
=================================================================== ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic