پست های بین المللی

از آنجاییکه معمولا دوستان زمان کافی برای این کار ندارند مجبور هستند که از پست های بین المللی، مانند DHL و TNT و Aramex استفاده نمایند. اطلاعات این پست ها در جدول زیر آمده اند.

انواع پست بین المللی
مشخصات شرکت اروپا آمریکای شمالی
اسم و لوگوی شرکت اصالت وبسایت تلفن تهران هزینه ارسال (تومان) زمان رسیدن (روز)

هزینه ارسال (تومان)

زمان رسیدن (روز)

ِDHL

 

آلمانی صفحه ارتباط با ایران [۱] 021 84089 57,000 3-4 74,000 3-5
TNT هلندی صفحه ارتباط با ایران [۲] 021 82444 52,000 3-4 57,000 3-5
Aramex اماراتی صفحه ارتباط با ایران [۳] 021 89720 29,500 3-5 41,000 3-5
Karapost ایرانی صفحه ارتباط با ایران [۴] 021 89322 32,000 3-4 38,000 3-4

توجه: قیمت ها در جدول فوق برای مدارک کاغذی زیر نیم کیلوگرم می باشند. تاریخ قیمت ها دی ماه 1390 می باشد.


در مورد پست های بین المللی باید به نکات زیر توجه کرد:

 • شرکت ها انواع مختلف ارسال مرسوله دارند که با تماس با آنها می توانید از آنها مطلع شوید.


 • زمان های رسیدن همه بطور تقریبی است. امکان دارد بنا به دلایل مختلف زمان رسیدن بسته شما حتی به 10 روز هم برسد (5% مواقع). بخاطر همین شدیدا توصیه می شود زمان ارسال مدارک را برای آخرین لحظه ها نگذارید.
  • در اکثر موارد رسیدن بسته به آمریکا به دلیل معطل شدن بسته در مرحله clearance بیشتر طول میکشد. گاهی بسته ها کشور کنادا از مسیر آمریکا می رود. که در این صورت حداکثر ظرف 30 روز می رسند. (5% مواقع).


 • آدرس ها به دو دسته تقسیم می شوند:
  1. courier: با این آدرس بسته نهایتا به یک شخص داده می شود و امضای او به عنوان تحویل گیرنده توسط پست گرفته می شود که معمولا در ساعت های اداری باید مرسوله تحویل داده شود. برای شرکت های پست بین المللی سعی کنید از این آدرس استفاده کنید.
  2. P.O.BOX: که صندوق پستی آن اداره (یا دفتر) می باشد که در هر ساعتی از شبانه روز می توان مرسوله را در آن انداخت. پست های بین المللی گاهی چنین آدرس هایی را قبول نمی کنند.
  • در مواردی مثل سوئد به خود دانشگاه DHL ندارد و در آنجا تحویل نزدکترین مرکز DHL به دانشگاه می شود و از آنجا با یک پست معمولی می رسد.


 • سعی کنید تمام موارد پستی را داخل یک پاکت بگذارید. حتی مدارکی را که آپلود کردید را در پاکت برای محض اطمینان بگذارید. اگر شما قرار است ریزنمرات رسمی را از طریق دانشگاه بفرستید می توانید مدارک دیگر (توصیه نامه، رزومه و...) را به مسئول دفتر بدهید تا با ریزنمره اصلیتان پست کند. در ادامه به مدارکی که باید ارسال شود پرداخته می شود.
  • بعضی از دانشگاه ها از داوطلبین می خواهند که توصیه نامه ها توسط اساتید بصورت مستقیم ارسال شود تا مطمئن باشند که دانشجو از محتوای اوراق اطلاعی ندارد. این کار شامل هزینه بسیار زیادی می شود. راه حل آن این است که شما توصیه نامه ها را بصورت Sealed شده بفرستید. یعنی توصیه نامه استاد (که بر سربرگ انگلیسی دانشگاه پرینت و امضا شده است) یا فرم مخصوص دانشگاه مقصد که توسط استاد تکمیل و امضا شده (و یا هر دو) را داخل پاکت دانشگاه گذاشته، درب پاکت را با چسب نواری بچسبانید و در نهایت استاد روی چسب و پاکت را با ماژیک CD امضا کند. به این نحو اگر پاکتی باز شود مشخض خواهد شد. شما می توانید تمام توصیه نامه ها را به همراه بقیه مدارک در یک پاکت به دانشگاه مقصد پست کنید.


 • دوستان عزیزی که در شهرستان هستند می توانند برای مطلع شدن راه های ارسال با شماره های شرکت ها که در جدول آمده تماس بگیرند.

پست ایران

در صورتی که هزینه ارسال مدارک برای شما زیاد است، می‌توانید مدارک خود را با پست اکسپرس دوطرفه ایران ارسال کنید. شما با حدود کمتر از 10000 تومان می‌توانید مدارک خود را به هر کشوری که می خواهید بفرستید و تا کمتر از ۱۲ روز نیز مدارک در اختیار آنها می‌باشد. البته اطمینان این پست با پست‌های بین المللی که شما می‌توانید هر لحظه مکان مرسوله خود را در اینترنت چک کنید و باید حدود سی‌هزار تومان نیز بپردازید فرق می کند، اما بسیاری از دوستان مدارک خود را با این پست بدون مشکل ارسال کرده‌اند. مشکل ایران و آمریکا تاثیر زیادی در پست ندارد و اگر بسته شما سالم از ایران خارج شود مطمئن باشید که بعد از آن به سلامت به آمریکا یا هر کشور دیگری می رسد. البته بعضا دیده می‌شود که خود ماموران پست ایران نیز شما را به پست کردن با پست‌های بین المللی تشویق می‌کنند و شما را می ترساند که ممکن است بسته شما با پست‌های داخلی نرسد که این نیز در نوع خود جالب است. ناگفته نماند که خیلی از دوستان اصلا پست ایران را توصیه نمی نمایند.خیلی از دوستان هم ترجیح میدهند به صورت شریکی بسته هایشان را با هم، و از طریق پستهای بین المللی ارسال کنند تا هم سریعتر به مقصد برسد و هم هزینه ارسال بین آنها تقسیم شود.

 • برای مطلع شدن از قیمت پست بین المللی هوایی جمهوری اسلامی به سایت [۵] آن مراجعه کنید.


نوشته شده در تاریخ جمعه 30 تیر 1391    | توسط: بهنام    | طبقه بندی: تحصیل در آمریکا،     | نظرات()