حقوق قانونی من چه است، آیا در ایالات متحده آمریکا من با مشکلات حقوقی و یا ویزا مواجه خواهم شد؟

حقوق پایه ای شما شامل حق پاسخ ندادن به سوالاتی است که از طرف قانون و یا توسط مامور مهاجرت مطرح میشود، در صورتیکه مبادرت به اخذ چنین تصمیمی نمایید؛ حق تماس و مشاوره با وکیل؛ حق عدم پذیرش تفتیش خانه/ دارایی شما مگر اینکه به آن رضایت دهید و یا حکم دادگاهی به شما نشان داده شود که در آن جزییات پیشنهاد چنین تفتیشی درج شده باشد؛ حق دیدن چنین حکمی؛ در صورت دستگیری، درخواست اینکه اتهام وارده طی مدت زمان محدودی (معمولاً چهل و هشت ساعت) اعلام شود. اگر زندانی شده اید، حق داشتن جلسه دادرسی در مقابل قاضی مهاجرت در ارتباط با هر گونه درخواست اخراج از کشور. اتحادیه آزادیهای مدنی ایالات متحده آمریکا جزوه ای را در ارتباط با این مسئله با عنوان " از حقوق خود آگاه باشید" به چاپ رسانیده است. دفتر دانشجویان خارجی دانشگاه میتواند به سوالات شما در مورد حقوق تان پاسخ داده و اطلاعاتی در ارتباط  با وکلای محلی که در امورمربوط به مهاجرت تخصص دارند را به  شما ارائه نماید.

آیا این احتمال وجود دارد که به دلیل کشوری که تابعیت آنرا دارم و یا به علت مذهبم تحت تبعیض قرار بگیرم و یا اذیت شوم ؟ آگر چنین اتفاقی بیافتد چه باید کرد؟

خیر چنین رفتاری عادی نیست و در واقع بر مبنای قوانین ایالات متحده آمریکا قابل مجازات است. در صورتیکه با چنین رفتاری مواجه شدید، آنرا به مراجع مربوطه اطلاع دهید –صورت ارتکاب جرم به پلیس مراجعه نمایید، و اگر معتقدید که اعمال تبعیض آمیزی در دانشگاه رخ داده است به دفتر دانشجویان خارجی مراجعه کنید. تبعیض در ارتباط با مسکن را میتوان به وزارت مسکن و توسعه شهری ایالات متحده آمریکا گزارش کرد؛ تبعیض شغلی را میتوان به کمیسیون فرصتهای برابر شغلی گزارش نمود؛ و تبعیض تحصیلی را میتوان به وزارت آموزش و پرورش ایالات متحده آمریکا، دفتر حقوق مدنی گزارش کرد. سازمانهای مدافع حقوق مدنی مانند اتحادیه آزادیهای مدنی ایالات متحده آمریکا ( American Civil Liberties) http://www.aclu.org/ میتوانند حمایت و ارجاع ارائه دهند.

میزان جرم در ایالات متحده آمریکا چیست؟

آمار اخیر سازمان اف بی آی میزان جرم را در سال 2005 ، وقوع تقریباً 3899 جرم خشونت انگیز و در ارتباط با اموال را برای هر 100,000  نفر از جمعیت ایالات متحده آمریکا نشان میدهد . وقوع جرائم خشونت انگیز ( قتل و آدم کشی غیر مسامحه کارانه، تجاوز، حمله مشدد، سرقت) بالغ بر 469 جرم برای هر 100,000 نفر میباشد و مابقی جرائم برعلیه اموال ارتکاب شده اند (ورود به خانه ای جهت دزدی، سرقت، دزدی وسیله نقلیه، و ایجاد حریق عمدی).

در طی تحصیلاتم در ایالات متحده آمریکا چه کسی میتواند امنیت مرا تضمین نماید؟

هیچکس قادر به "تضمین" امنیت دیگری نیست، اما دانشگاه شما مسئولیت دارد که از ایمنی شما اطمینان کسب نماید. مشاور دانشجویان خارجی دانشگاه فردی است که مسئولیت خاصی برای حفظ رفاه و امنیت دانشجویان خارجی را به عهده دارد. دانشگاه ها همچنین دارای کارمندان امنیتی و پلیس مختص به خود هستند، و بی شک هر محلی در آمریکا دارای پلیس، اداره آتش نشانی، بیمارستان و سایر منابع اجتماعی است که میباید از امنیت هر شخصی که در آن جامعه زندگی می کند و یا مهمان آن است اطمینان کسب نماید.

گونه میتوانم در مورد امنیت دانشگاهی اطلاعات کسب کنم؟

زارشات مربوط به جرائم مرتکب شده در هر کالج و دانشگاه ایالات متحده آمریکا توسط سایت اینترنتی وزارت آموزش و پرورش آمریکا گردآوری میشود و بصورت آنلاین در اختیار شما قرار دارد.

اگر در ایالات متحده آمریکا یک رویداد تروریستی رخ دهد که برای ارتکاب آن افرادی که هم مذهب من هستند به عنوان مسئول شناخته شده باشند چه میشود؟

بر مبنای آمارانتظار میرود که بمجرد وقوع رویدادی،  خطر وقوع جرائم نژادی مبنی بر ملیت/مذهب، به صورت موقت رو به افزایش خواهند داشت، باوجود اینکه چنین جرائمی حتی بعد از رویداد 11 سپتامبر بصورت گسترده ای در ایالات متحده آمریکا بوقوع نپیوستند. اداره اف بی آی گزارش کرد که جرائم نژادی بر علیه اشخاص مسلمان (و یا اشخاصی که گمان میشد مسلمان باشند) از 28 جرم در سال 2000 به 481 جرم در سال 2001 رسید، از جمله 3 تا 7 قتل. بر مبنای ارزیابی کمیته عدم تبعیض اعراب آمریکایی ( (ADC که گزارشاتی را در ارتباط با رویدادهای جزیی که به اف بی آی گزارش نشده بودند، دریافت میکرد، در سال 2001  600 جرم نژادی بر علیه مسلمانان و اعراب بوقوع پیوسته است که اکثر آنان مربوط به فحاشی و یا ایجاد خسارت به اموال بوده است.
اکثر اینگونه جرائم بلافاصله در روزهای بعد از وقوع 11 سپتامبر رخ داده است،  و از آن به بعد میزان آن کاهش یافته شده است. (آف بی آی در سال 2005 ،که آخرین سال دسترسی به آمار است، 128 جرائم نژادی را بر علیه مسلمانان به ثبت رسانیده است).
ADC یک بیانیه مشورتی به نام " بیانه مشورتی برای جوامعی که در مخاطره هستند" به چاپ رسانده بود که در آن توصیه هایی مبنی بر اقدامات احتیاطی که افراد در طی 24 تا 48 ساعت بحرانی پس از وقوع چنین رویدادهایی برای حفاظت از خود میتوانند انجام دهند ارائه شده است.

سازمان دید بان حقوق بشر توصیه می کند  که از سازمانهایی که با اعمال خشونت آمیز با انگیزه تبعیض نژادی در محل تان مقابله می کنند مطلع باشید و در صورتیکه دستخوش چنین جرم نژادی شدید، نام شخصی  که بتوان با او تماس گرفت را به خاطر بسپارید. شما همچنین میتوانید جهت برقراری کانالهای ارتباطی مداوم و فعل و انفعالات با رهبران جامعه در ایالات متحده آمریکا  با سایرین نیز همکاری نمایید. به منظور تسهیل در فعل و انفعالات بین گروه و دولت محلی و سایر رهبران، . شاید لازم باشد که چنین گروه هایی مایل باشند که یک رابط اجتماعی و یا شورای مشورتی تشکیل دهند.

بیماری ایدز در ایالات متحده آمریکا تا چه میزانی رایج است؟

بیماری ایدز در ایالات متحده آمریکا همانند سایر کشورها مسئله آفرین است. طبق گزارشات مرکز کنترل بیماری ها در ایالات متحده آمریکا در سال 2005،  1 تا 2 میلیون نفر از 300 میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا دچار بیماری ایدز یا اچ آی وی هستند که اکثرشان از وضعیت مثبت بودن اچ  آی وی  خود آگاه نیستند. هر سال تقریباً 40,000 مورد جدید اچ آی وی در ایالات متحده آمریکا بروز می کند. دانشجویان دانشگاه جزء گروهی هستند که به دلیل اینکه باور ندارند که این عفونت ممکن است که برای آنها نیز اتفاق بیافتد و بسیاری از مواقع رابطه جنسی نا امن بر قرار می کنند،  در معرض خطر بالایی قرار دارند. کاندوم تنها نوع وسیله جلوگیری از باردای است که ثابت شده است میتواند مانع انتقال ایدز شود. اما کاندوم های جدید گاهی اوقات خراب هستند و تقریباً 2 درصد مواقع پاره میشوند.

 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 5 خرداد 1389    | توسط: بهنام    | طبقه بندی: تحصیل در آمریکا،     | نظرات()