مشمولان ایرانی مقیم خارج به چند گروه تقسیم می شوند:

گروه اول: مشمولانی كه قبل از سال 82 از كشور خارج شده اند دو دسته هستند:

دسته 1) مشمولانیكه شرایط معافیت با پرداخت وجه را دارند و مایل به استفاده از این تسهیلات هم هستند كه این افراد باید به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در آن كشور مراجعه و مدارك خود را تكمیل و پس از تائید وزارت  امور خارجه به سازمان وظیفه عمومی جهت صدور كارت معافیت ارسال نمایند كه به محض صدور و تحویل كارت دیگر هیچ محدودیتی برای تردد به كشور نخواهند داشت.

دسته 2) مشمولانی هستند كه شرایط استفاده از این نوع معافیت را ندارند یا تمایلی به استفاده از این تسهیلات ندارند. این افراد می توانند با درج مهر در گذرنامه هر سال یك مرتبه و حداكثر به مدت سه ماه به كشور تردد كنند.

گروه دوم: مشمولان دانشجوی فاقد معافیت تحصیلی هستند كه تا پایان شهریور ماه 1385 از كشور خارج شده و در یكی از دانشگاههای معتبر و مورد تائید وزارتخانه های علوم یا بهداشت و درمان مشغول به تحصیل شده اند، این افراد مجازند سالانه دو بار و در مجموع حداكثر سه ماه به كشور تردد كنند.    

گروه سوم: دانش آموزان یا دانشجویانی كه بر اساس ضوابط وظیفه عمومی ، با دریافت معافیت تحصیلی از كشور خارج شده اند و یا در آینده از كشور خارج خواهند شد، مجاز به تردد به كشور سالیانه دو بار و جمعا 3 ماه  هستند.

تبصره: دانشجویان چنانچه شرایط اضطراری برای آنان به وجود آید با تائید كمیسیونی كه وجود دارد تردد آنان برای یك بار دیگر تمدید میشود.

گروه چهارم: فرزندان مأمورین ثابت دولت ج . ا .ا در خارج از كشور كه برابر قانون از كشور خارج شده اند تا زمان اتمام مأموریت والدین خود به طور متناوب و بدون محدودیت مجاز به تردد به كشور هستند.

 Police.ir

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1 بهمن 1388    | توسط: بهنام    | طبقه بندی: مشکل سربازی و مجوز خروج از کشور مشمولین،     | نظرات()