شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده آمریکااست. برای این‌که شهر واشنگتن با ایالت واشنگتن اشتباه نشود اغلب آن ‌را "واشنگتن دی‌سی" می‌خوانند.

تاریخ و توسعه

این شهر از سال 1871 به‌نام جرج واشنگتن رهبر استقلال طلبان و اولین رئیس جمهور دولت فدرال آمریکا نام‌گذاری شده است. برای اجرای مصوبه هفدهم بخش ۸ در اصل اول قانون اساسی آمریکا، در تاریخ 16 ژوئیه 1790 بخش‌هایی از ایالت‌های مریلند و ویرجینیا برای ساخت پایتخت ایالات متحده در نظر گرفته شد که «ناحیه کلمبیا » نام گرفت. البته یک قرن بعد زمین‌های این ناحیه در جنوب رودخانه پوتوماک به ایالت ویرجینیا بازپس داده شد.

ساختمان کاپیتال محل استقرار کنگره ایالات متحده آمریکا بوده، در حالی‌که کاخ سفید و تمامی وزارتخانه‌های کشور نیز در اینجا قرار دارند.

این شهر در «ناحیه کلمبیا» (District of Columbia با سرنام "دی.سی") زیر نظر کنگره آمریکا و خارج از حاکمیت تمامی ۵۰ ایالت این کشور قرار دارد. این ناحیه مشترک و برای همگان است و لذا تمامی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های فدرال همچون کتابخانه ملی کنگره آمریکا در این ناحیه مستقرند و از نظر قانونی این ناحیه یک ایالت نیست.

شهر واشنگتن و ناحیه کلمبیا از نظر گستره یکسان هستند و یک شهردار دارند. بنابراین از دید عملی هردو نام به یک موجودیت اشاره دارد.

ناحیه کلمبیا نماینده‌ای در کنگره آمریکا ندارد و سناتوری هم در مجلس سنا ندارد. به همین خاطر برخی از ساکنین این ناحیه بار ها ناخشنودی خود را از این بابت ابراز کرده‌اند ؛ چرا که با وجودِ نداشتن نماینده‌ای برای تصمیمات فدرال، ملزم به پرداخت مالیات های فدرال هستند.

موسسه شمیثسونین و مرکز هنرهای نمایشی جان اف کندی در شهر واشنگتن از برجسته ترین مراکز هنری آمریکا و جهان می‌باشند. یادبود لینکولن، یادبود جفرسون، و بادبود واشنگتن نیز در این شهر قرار دارند.

وقت محلی آن EDT و -5 از وقت مبدا گرینیچ است.

اقتصاد

این شهر از نظر تولید ناخالص داخلی، با ۹۹ میلیارد دلار تولید سالیانه، به تنهایی از قدرت اقتصادی برابری با کشور زلاندنو برخوردار است.

فرودگاه بین المللی دالس واشنگتن یکی از ۲ فرودگاه بزرگ این شهر است.

ورزش

تیم فوتبال آمریکایی واشنگتن ردسکینز و تیم ان بی ای واشنگتن ویزاردز از این شهرند.

مراکز علمی ناحیه دی سی

در منطقه کلان-شهر واشنگتن دانشگاه‌های متعددی قرار دارند. دانشگاه مریلند در کالج پارک و دانشگاه جرج واشنگتن مشهورترین آنهاهستند. دانشگاه جرج میسون نیز در غرب شهر قرار دارد.

در داخل محوطه دی سی دانشگاه‌های دیگری نیز قرار دارند. از این میان می‌توان موسسات زیر را نام برد: دانشگاه جرج تاون ، دانشگاه هاوارد، دانشگاه گالودت، دانشگاه امریکن، ودانشگاه کاتولیک آمریکا.

 

مشاهیر

دوک الینگتون

ساموئل ال. جکسون

پیت سمپراس (تنیسور)

دیو گروهل(خواننده فو فایترز)

ماروین کی

جان فاستر دالس

ال گور

پت بیوکنان

ملکه نور

نوشته شده در تاریخ شنبه 5 دی 1388    | توسط: بهنام    | طبقه بندی: معرفی شهرها و ایالت های آمریکا،     | نظرات()