الف: مجموعه اقداماتی که باید پس از ورود به آمریکا انجام دهید

1. معرفی به دانشگاه: معمولا این فرآیند از طریق دفتر مربوط به دانشجویان دفتر آمریکایی international students office یا دفتری با اسم مشابه انجام می شود. به طور اجمالی فرآیند به این شرح است که دانشجو با مدارک شناسایی اش ( پاسپورت محتوی ویزا- I20- I94. . .) به دفتر مربوطه مراجعه می کند و معمولا در یک جلسه ی آشنایی با قوانین مربوط به دانشجویان خارجی شرکت می کند. اهم مطالبی که در آن جلسه مطرح می شود به شرح زیر است: •غیرقانونی بودن کار کردن دانشجویان غیرآمریکایی در بیرون از محوطه دانشگاه (off-campus) •لزوم مطلع کردن دانشگاه در صورت تغییر آدرس محل زندگی •لزوم ثبت نام کردن دانشجو در تعداد حداقلی از واحدهای تحصیلی در هر ترم ( تا ان جایی که من می دانم 9 یا 10 واحد در طول سال و 3 واحد در طول تابستان- دانشجویانی که مشغول به تحقیق هستند در independent study ثبت نام می کنند)

2.افتتاح حساب در بانک: معمولا با استفاده از پاسپورت معتبر، افتتاح حساب در بانک ممکن خواهد بود. خوشبختانه تمام بانک هایی که به طور گسترده در آمریکا فعالیت می کنند، بسیاری از خدماتشان را به صورت online نیز ارائه می دهند. Bank of America بزرگترین بانک آمریکا است. بعد از آن US Bank بانک معتبر دیگری است. فاکتور دیگری که برای انتخاب بانک مورد نظرتان باید مد نظر داشته باشید، نزدیکی شعبه¬ی آن به محل کار/زندگی شمااست. معمولا جز برای نقد کردن چک یا دریافت اسکناس احتیاجی به مراجعه به بانک نخواهید داشت که دومی از طریق ATM نیز قابل دریافت است. برای افتتاح حساب credit نیاز به داشتن SSN خواهید داشت بنابراین تا زمانی که(social security number(SSN را دریافت کنید، باید از حساب checking و یا debit استفاده کنید.

3.گرفتن SSN: دریافت SSN و یا Social Security Number در صورتی امکان دارد که شما توسط کسی استخدام شده باشید و درآمدی دریافت کنید. این شماره در حقیقت شماره ی رکورد شما برای پرداخت مالیات است. این شماره سری است یعنی اینکه شما نباید آن را در دسترس سایر افراد بگذارید، در غیر این صورت ممکن است آن افراد از آن سوء استفاده کنند اطلاعات بیشتر در این زمینه در ادامه ی همین نوشتار در بخش اطلاعات مربوط به امنیت می آید.. دریافت SSN برای استخدام در دانشگاه (وقتی شما TA یا RA یک استاد هستید، کارمند دانشگاه محسوب می شوید ) دریافت حقوق ماهانه از دانشگاه ضروری است. همچنین قبل از دریافت SSN و اعلام آن به دانشگاه شهریه ترم شما (Tuition) به صورت خودکار لغو (waive) نمی شود، (البته دفتر دانشکده شما را در این زمینه راهنمایی خواهد کرد) بنابراین مهم ترین اقدام شما بعد از ورود به آمریکا درخواست برای صدور SSN خواهد بود. البته توجه داشته باشید که قبل از درخواست باید حداقل باید 10 روز از ورود شما به آمریکا گذشته باشد، بنابراین بعد از ورود، 10 روز صبر کنید و بلافاصله بعد از آن برای دریافت SSN اقدام کنید. برای دریافت SSN باید تمام مدارک مهم خود I-20 پاسپورت و فرم I-94 را به همراه معرفی نامه از کارفرما (دانشگاه) به دفاتر مربوطه (Department of Homeland Security)در سطح شهر مراجعه کنید تا نسبت به صدور آن اقدام شود. صدور این شماره و دریافت کارت مربوطه به حداقل 10 روز کاری نیاز دارد.

4.دریافت گواهینامه و یا کارت شناسایی ایالت مربوطه : داشتن کارت شناسایی و یا گواهینامه این مزیت را دارد دارنده دیگر مجبور نیست پاسپورتش را با خود مرتب حمل کند و در نتیجه ریسک گم شدن پاسپورت کمتر خواهد بود. برای ورود به مکانهایی که شرط سنی دارد ( مانند بارBar و یا خرید مشروبات الکلی) و یا برای سفر رفتن با هواپیما و بعضا برای احراز هویت توسط پلیس و یا استفاده از کردیت کارت در هنگام خرید شما نیاز به مدرک احراز هویت دارید و در بعضی مواقع جدی تر مانند سفر و یا خرید، کارت شناسایی دانشگاه اعتبار لازم را ندارد. بنابراین حتی درصورتی که نمی¬خواهید گواهینامه (driving license)بگیرید، اقدام برای دریافت کارت شناسایی ایالت را مد نظر قرار دهید. صدور هر دوی این مدارک توسطdepartment of licensing که زیر مجموعه ی هر ایالت است انجام می¬شود و علاوه بر احتیاج به داشتن مدارک شناسایی پایه مانند پاسپورت شما احتیاج به اثبات صحت آدرس هم دارید.برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به وبسایت های دفاتر مربوطه در ایالت خودتان و یا به information center دانشگاه مراجعه فرمایید.

ب :خرید 1.خرید مایحتاج عمومی :حتما می دانید که در ینگه دنیا به سبک وطن نمی توانید تعداد متعددی مغازه های کوچک در محدوده ی اطراف محیط مسکونی جهت خرید پیدا کنید. سیستم خرید معمولا به این شکل است افراد هر چند وقت یکبار ( مثلا هر هفته) که به سوپرمارکت های بزرگ که به department store معروف هستند رفته و مایحتاج یک هفته ی خود را تهیه می کنند. تعداد زیادی فروشگاههای زنجیره ای در آمریکا وجود دارند که در هر منطقه از آمریکا تعدای از انها معروف هستند. مثلا در شهر سیاتل QFC و یا Safeway و یا Trader Joes تعدد بیشتری دارند. علاوه بر آن فروشگاههای مانند Wal-Mart و یا Costco هستند که در سراسر آمریکا شعبه دارند. اطلاعات دقیق در زمینه محل های مناسب خرید ماهیانه و یا هفتگی را می توانید از دوستان ساکن منطقه ی خود به دست آورید. هنگام خرید این نکته را مد نظر داشته باشید که قیمت بالاتر اجناس الزاما به معنای کیفیت برتر آنها نیست. به طور مثال در سیاتل هرچند کیفیت میوه ها در Costco و درSafeway تفاوت چندانی ندارند، قیمت های Safeway به طور کلی بیشتر است و آن به دلیل تعدد فروشگاههای Safeway است به طوری که در هر محله تقریبا یک Safeway وجود دارد در صورتی که تنها دو Costco در کل سیاتل موجود است. علاوه براین در Safeway امکان خرید مقادیر اندک از اقلام مختلف موجود است در صورتی که در Costco اکثر اقلام به طور نسبی به طور عمده به فروش می رود. باز به طور مثال؛ معمولا تمام این فروشگاهها اجناسی را برای sale و یا حراج دارند که قیمت بسیار پایینتری دارد و کیفیتش هم اصل فرقی ندارد است. تنها تفاوت این است که باید نسبتا زودتر مصرف شوند. به عنوان یک مثال دیگر، معمولا در شهرهای بزرگ محله ی چینی ها که معمولا به china town معروف است، محله ی ارزانی است و می توان تنوع خوبی از سبزیجات و میوه را به قیمت های بسیار مناسب از آنجا تهیه کرد. به عنوان خلاصه می توان گفت که با داشتن مقداری اطلاعات می توانید در خریدتان بسیار صرفه جویی کنید و در عین حال از بهترین کیفیت مواد غذایی بهره مند شوید. بنابراین در شناسایی مکان های جدید، به دست آوردن اطلاعات جدید و فرصت های مناسب خرید فعال باشید

2.غذا: در آمریکا قیمت مواد غذایی خام بسیار از مواد غذایی آماده کمتر است بنابراین در صورتی که خودتان آشپزی کنید، هم از غذای سالم استفاده می کنید . هم از لحاظ اقتصادی صرفه جویی می کنید. به طور کلی در آمریکا خوراکی ها پرکالری هستند بنابراین عموما افراد تازه وارد اضافه وزن پیدا می کنند. علاوه براین مصرف سبزیجات در بین مردم آمریکا و به خصوص جوان ها کمتر است. بنابراین هم به دلیل جلوگیری از اضافه وزن و همچنین برای تامین ویتامین های مورد نیاز بدن سعی کنید سالاد و سبزیجات در قضای روزانه خود بگنجانید. خوشبختانه در آمریکا فرصت امتحان کردن غذاهای ملل مختلف را دارید. به طور شخصی فکر می کنم که غذاهای سایر کشورها هم تا اندازه ی خوبی خوشمزه و جالب هستند و ارزش امتحان را دارند بنابراین اگر غذای کشوری را چندان دوست نداشتید، "امتحان کردن" کنار غذاهای جدید را کنار نگذارید.( مثلا برای شروع burrito و tacco از غذاهای مکزیکی fried rice را از غذاهای تایلندی (Thai food) پیشنهاد می کنم.) گزینه ی دیگری که برای خرید غذای کامل و سالم و ارزان وجود دارد، subway است. subway یک فروشگاه زنجیرهای است که ساندویچ با مدل های مختلف گوشت سرد ( شبیه به کالباس های ایران) و سبزیجات ارائه می کند و علی رغم سایر رستوران های زنجیره های نظیر Mac. Donald. غذای سالمی دارد. ) در هر شهر معمولا در رستوران ها و فروشگاه های لبنانی گوشت، مرغ و غذای حلال وجود دارد، بنابراین در صورتی که مایلید از گوشت حلال استفاده کنید می توانید به این فروشگاه ها مراجعه نمایید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت http://www.zabihah.com مراجعه کنید

3.خرید وسایل خانه: برای خرید وسایل دست اول، IKEA را مد نظر قرار دهید. IKEA فروشگاههای بزرگی هستند که در تمام آمریکا پراکنده هستند و وسایل خانه اعم از مبل وصندلی و تخت تا وسایل آشپزخانه و گلدان و غیره در آن به قیمت بسیار مناسب پیدا می¬شود. گزینه ی دیگر Garage sale ها است. حراج های خانگی و یا garage sale ها معمولا در فصل هایی از سال که هوا بهتر است و در روزهای آخر هفته برقرار می شود. هم می توانید از طریق craiglist از مکان garage sale ها با خبر شوید و هم از طریق توجه به اطلاعیه هایی که در نزدیکی منزلتان به در و دیوار زده شده است. وسایل موجود در garage sale ها تقریبا مجانی هستند . به یادآوری دوستی عرض می کنم، wal-mart هم معمولا لوازم خانه نیز می فروشد که معمولا قیمتش از IKEA هم کمتر است و البته تنوعش هم کمتر می باشد.

4. خرید های online : مراحل زیر را طی می کنید 1: جستجو می کنید، 2: قیمت و هزینه ی پست را چک می کنید 3: سپس سفارش می دهید. برای مقایسه قیمت می توانید از قیمت های Amazon استفاده کنید. با کمی صبر و حوصله می شود deal های خوبی روی وب پیدا کرد. EBay را هم در نظر بگیرید.

5.Craigslist: سایت craigslist.org در حقیقت کشکولی است که همه چیز می توانید در آن پیدا کنید. افراد به طور مجانی می توانند بر روی craigslist آگهی بدهند. اجاره دادن یا اجاره کردن خانه، خرید و فروش اتومبیل، خرید و فروش انواع اقلام دیگر به خصوص وسایل دست دوم، اشتراک ماشین و هزینه ی سوخت(ride share)، حتی دوست یابی!! و . . . مطالبی است که می توانید بر روی آن بیابید. به طور کلی در بلند مدت سر و کارتان با این سایت زیاد خواهد بود بنابراین هرچه زودتر کشفش کنید.

6.خرید بلیط هواپیما و یا اتوبوس : نکته ای که برای خرید بلیط هواپیما می تواند بسیار مهم باشد، زود خریدن آن است. اگر بتوانید با فاصله ی زمانی طولانی قبل از تاریخ پرواز بلیط خود را خریداری کنید، می توانید ان را با قیمت¬های بسیار مناسبی خریداری کنید ( مثلا دو ماه زودتر) هرچه به تاریخ پرواز نزدیک تر شوید، بلیط گرانتر می شود. معمولا سایت های expedia, orbitz, kayak از معروفترین سایتهای تهیه بلیط online هستند ولی الزاما این دلیل بر این نیست که همیشه بهترین قیمت ها را دارند بنابراین از google برای یافتن سایر گزینه ها استقاده کنید. علاوه بر هواپیما، گزینه ی سفر با اتوبوس هم قابل بررسی است. به شخصه تنها یک شرکت اتوبوسرانی را می¬شناسم که خدماتش در سطح آمریکا گسترده است و آن gray hound می باشد.

7. خرید کتاب: به طور کی کتابخانه ها بهترین گزینه برای امانت گرفتن هستند و معمولا کتابهایشان را ( برخلاف ایران) برای زمان طولانی امانت می دهند. در عین حال اگر به خرید کتابی نیاز داشتید به این وب سایت ها سری بزنید. abebooks.com half.come amazon.com alibris.com textbooks.com

8.خرید لباس و کفش : تا جایی که اطلاعات راقم اجازه میدهد، فروشگاه Ross حقیقتا ارزان ترین فروشگاه ممکن است. در Ross سایر اقلام نظیر چمدان، کیف، کفش، وسایل زینتی خانه، ملحفه و پتو و بالش و وسایل آشپزخانه و کلا هرگونه خرت و پرت وجود دارد.. Target هم فروشگاه زنجیرهای دیگری است که معمولا قیمت مناسبی دارند و کیفیت و تنوع اجناسش از Ross بهتر و بیشتر است. در target هم می توانید تنوع گسترده ای از اقلام بیابید از لوازم آرایشی و بهداشتی تا قاب عکس، سی دی و دی وی دی و . . . البته در تمام فروشگاههای بزرگ نظیر Wal-Mart و یا Costco هم پوشاک موجود است. در مورد کفش هم علاوه بر Ross و Target، فروشگاههای لوازم ورزشی Big5 هم معمولا بر روی sale گزینه های خوبی دارند. اینها گزینه هایی است که برای خریدهای ارزان قیمت موجود است. به غیر از این تعداد بسیار زیادی ( بسیار بسیار بسیار زیاد) فروشگاههایی مربوطه به البسه وجود دارند که البته در بعضی مناسبتها در سال ( مانند thanksgiving) و یا در حراج های سالیانه قیمت¬های بسیار مناسبی را ارائه می¬دهند.

9. گرفتن مبایل: شرکت های متعددی در آمریکا به ارائه خدمات موبایل می پردازند و هر کدام گزینه(plan)های مختلفی را برای مشتریان ارائه می دهند. معمولا هرplan به این گونه است که دارنده ی گوشی تنها مجاز خواهد بود تا سقف مشخصی در ماه ( مثلا 600 دقیقه) از تلفن خود استفاده کند و در صورت استفاده علاوه بر آن سقف، جریمه ی به نسبت سنگینی شامل حالش خواهد شد. استفاده از تلفن در شنبه ها و یکشنبه ها و شبها شامل آن دقائق محدود نخواهد شد. سوالی که ممکن است مطرح باشد این است که آیا گوشی¬های مورد استفاده در ایران در آمریکا نیز قابل استفاده هستند؟ جواب تقریبا خیر است. به جزt-mobile سایر شرکت¬ها از سیستم های مخابراتی استفاده می کنند که با سیستم ایران متفاوت است و گوشی های مورد استفاده در ایران قابلیت سازگاری ندارد. معروفترین شرکت های مخابراتی در امریکا t-mobile, At&T, Vrizon, Sprint هستند. اطلاعات کامل تر از طریق اینترنت قابل دسترسی خواهد بود.

10. گرفتن خانه: craigslist را چک کنید، تماس بگیرید، به جهت بازدید محل قرار بگذارید. علاوه براین آژانس های املاک(real stator)هایی هستند که با دریافت مبلغی مرتبا اطلاعات شما را در مورد خانه های در معرض اجاره به روز می کنند.

11.گرفتن utility آب برق گاز اینترنت . . .


نکات ایمنی و امنیتی: 1.پاسپورت، I20، ویزا . . . از اینها مهمتر، فقط سلامتی تان است. 2.از جمله ی دزدی هایی که به نسبت در آمریکا رواج دارد، دزدی هویت و یا اعتبار است. برای جلوگیری از آن به نکات زیر توجه کنید: •در صورت گم شدن کارت اعتباری تان بانک تان را در اسرع وقت در جریان بگذارید. معمولا صدور مجدد کارت اعتباری هزینه ای ندارد و اگر کسی هم در فاصله ی زمانی بین سرقت کارت تا اطلاع دادن شما از کارت¬تان استفاده کرده باشد، هزینه ای متوجه شما نخواهد شد. •بعد از اینکه که SSN تان راگرفتید و مختصری سابقه ی اعتبار پیدا کردید، سیل پیشنهادات برای گرفتن کارت اعتباری به خانه¬تان سرازیر می شود. هیچ گاه آن credit card application form ها را به طور کامل و سالم در زباله نیندازید. اگر کسی آن فرم ها را بیابد می تواند با استفاده از آن به اسم شما برای کارت اعتباری اقدام کند و آن را دریافت کند. بنابراین حداقل قسمتی را که مربوط به اطلاعات شما شامل اسم و غیره می باشد را کاملا ریز ریز کنید. برای این کار میتوانید از وسایلی به نام paper shredder که معمولا در تمام ادارات از جمله در دانشگاه موجود است استفاده کنید. حتی رسیدی را که به هنگام خرید از فروشگاه دریافت می کنید سالم به دور نیندازید. گزارشات ماهیانه ی بانک هم همین طور است( به طور کلی پیشنهاد می کنم تمام صورتحساب هایتان را تا دو سال نگه دارید بعد آن از بین ببرید. ) •SSNتان را مخفی نگه دارید. به طور کلی تاریخ تولد، SSN اطلاعاتی هستند که به کمک آن می شود به طور راحت تری به اطلاعات شما دسترسی پیدا کرد. ممکن است در بعضی موارد، مثلا تماس شما با شرکتهای معتبر، اپراتور مربوطه برای دست یابی به اطلاعات رکورد شما، این اطلاعات نیمه سری را از شما طلب کنند که آن ایرادی ندارد اما بدون اینکه از اعتبار شرکتی مطمئن باشید از دادن این گونه اطلاعات بدان ها خودداری کنید •در مورد خرید اینترنتی، سعی کنید به طور ضمنی از اعتبار سایت مورد نظر اطمینان حاصل کنید. مثلا با شماره های شرکت تماس بگیرید و سعی کنید مطمئن شوید که واقعا یک شرکت است. از اینکه یک سایت در لیست جستجوی شما در GOOGLE ظاهر می شود و یا در لیست اسپانسرهای گوگل است نمی توان هیچ نتیجه¬گیری خاصی در مورد اعتبار آن شرکت نمود.

نکات کلی • پس دادن اجناس خریداری شده: معمولا تمام اجناس خریداری شده ( حتی در صورتی که باز شده باشد، به غیر از مواد غذایی آن هم در صورتی که مشکل بهداشتی نداشته باشد) قابل باز پس دهی هستند. تنها رسید خرید برای باز پس دادن آن لازم است. حتی در صورت خرید اینترنتی ( مثلا از amazon) می توانید تا مدت زمان محدودی(مثلا یک ماه) جنس مربوطه را باز پس بفرستید ( اگر به دلیل اینکه از جنس مربوطه خوشتان نیامده است آان را پس بفرستید تنها پول پست از شما کم میشود. در صورتی که جنس مربوطه مشکلی داشته باشد، هیچ هزینه ای توسط شما پرداخت نمی شود)

• پیدا کردن شعبه ی فروشگاهها در نزدیکی: دو راه قابل پیشنهاد است 1. استفاده از وبسایت فروشگاههای زنجیره ای مربوطه: مثلا به وب سایت Wal-Mart رفته و با وارد کردن کد پستی تان آدرس نزدیک ترین شعبه¬¬ی نزدیک به شما را دریافت کنید 2. استفاده از maps.google.com : استفاده از گزینه ی find businesses • پیدا کردن آدرس¬ها: از maps.google.com و آدرس پستی دقیق استفاده کنید

لینک ها گوشت حلال در آمریکا: http://www.zabihah.com

اوقات شرعی (به خصوص برای ماه رمضان ):  http://tanzil.info/praytime

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 آذر 1388    | توسط: بهنام    | طبقه بندی: تحصیل در آمریکا،     | نظرات()